NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Ministerstvo nezruší žádná onkologická centra, budou léčit dál.

Ministerstvo zdravotnictví nezruší žádné z nynějších 18 komplexních onkologických center. Ve všech se dál budou léčit pacienti s rakovinou, ale jen 13 centrům zůstane status "komplexní".


Změny vycházejí z výsledků odborného auditu, který ukázal, že některá centra neposkytují péči v plné šíři pro všechny diagnózy. Novinářům to dnes řekl ministr Tomáš Julínek.

O status podle něj přijdou centra v chomutovské a pardubické nemocnici, v brněnské fakultní nemocnici a Nemocnici u sv. Anny a v Praze Vinohradech a Všeobecné fakultní nemocnici. V původní síti s 18 komplexními centry se v Praze všeobecná nemocnice a Bulovka braly jako jedno centrum, ale při hodnocení výsledků byly uváděny samostatně, jako by center bylo 19.

Nejdražší, takzvanou biologickou léčbu, budou poskytovat jen komplexní centra. Zdravotní pojišťovny s nimi uzavřou dodatky ke smlouvě. Ostatní centra nebudou už na biologickou léčbu nabírat nové pacienty, svým dosavadním pacientům ji ale ještě poskytnou a pojišťovny ji uhradí.

Komplexní centra dostanou také více peněz na modernizaci a vybavení. "Zhruba jedna miliarda korun na to bude v příštím roce uvolněna z prostředků integrovaného operačního programu," doplnila náměstkyně Markéta Hellerová. Náměstek Marek Šnajdr připomněl, že do center se soustředí nejnáročnější a nejdražší péče, která tvoří osm až deset procent onkologické péče.

Za tři až čtyři roky se audit bude opakovat a některá z center, která nyní byla vyřazena, mohou status znovu získat, dodal předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček. Vyzdvihl, že soustředěním péče do center stoupá kvalita péče, Česko v tom následuje kroky běžné po celé Evropě a Americe. V Evropě připadá jedno centrum obvykle na jeden milion obyvatel, Česko s deseti miliony obyvatel jich bude mít 13.

Ročně v Česku onemocní rakovinou 64.000 lidí, onkologové se starají o 350.000 nemocných. Ještě před čtyřmi, pěti lety se léčila rakovina v téměř každé z 200 nemocnic. Koncentrací péče do center se zlepšily léčebné výsledky a lépe se využily peníze, shrnul Vorlíček. Ujistil, že nynější kapacita komplexních center bude pro potřeby léčení stačit, žádný pacient nebude odmítnut.

"V centrech, která přišla o označení komplexní, se nebudou rušit týmy, nebudou se odvážet přístroje, jen se odsune část pacientů. Rozléčení pacienti nebudou muset hledat nové místo k léčbě, zdravotní pojišťovny jejich léčení zaplatí," uzavřel Šnajdr.

Nejvyšší stupeň onkologické péče v ČR zajišťuje podle věstníku ministerstva zdravotnictví 13 komplexních onkologických center (KOC) pro dospělé, další dvě centra pro děti a sedm hematoonkologických center.

Onkologická péče o dospělé KOC Fakultní nemocnice Plzeň
  KOC Masarykovy nemocnice v Ústí n.Labem
  KOC Krajské nemocnice Liberec, a.s.
  KOC Fakultní nemocnice Hradec Králové
  KOC Nemocnice Jihlava, p.o.
  KOC Nemocnice České Budějovice, a.s.
  KOC Fakultní nemocnice Olomouc
  KOC Nový Jičín, Radioterapie, a.s.
  KOC Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava
  KOC Masarykova onkologického ústavu v Brně ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Brno a Fakultní nemocnicí U sv. Anny
  KOC Krajské nemocnice T.Bati, a.s. Zlín
  KOC Fakultní nemocnice Motol v Praze
  KOC Fakultní nemocnice Na Bulovce ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí a Fakultní Thomayerovou nemocnicí v Praze
Onkologická péče o děti Dětské onkologické centrum Fakultní nemocnice Motol v Praze
  Dětské onkologické centrum Fakultní nemocnice Brno
Hematoonkologická centra (HOC) HOC Všeobecné fakultní nemocnice a Ústavu hematologie a krevní transfúze
  HOC Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze
  HOC Fakultní nemocnice Plzeň
  HOC Fakultní nemocnice Brno
  HOC Fakultní nemocnice Motol v Praze
  HOC Fakultní nemocnice Olomouc
  HOC Fakultní nemocnice Hradec Králové

19. 12. 2008 Zpravodajství ČTK


Zpět