Britští vědci odhalili gen, který chrání před rakovinou plic.
Vědci z britské University of Nottingham pod vedením dr. Tysona Sharpa identifikovali gen, který pomáhá chránit lidské tělo před rakovinou plic.
Výzkumníci analyzovali vzorky nádorů od pacientů trpících rakovinou plic a srovnávali je se vzorky zdravé plicní tkáně. Bylo zjištěno, že ve většině rakovinných vzorků chybí určitý gen - tzv. nádorový supresor LIMD1, který zřejmě hraje významnou roli při ochraně proti rakovině plic.
Spolupracující tým amerických vědců, v jehož čele stál Dr. Greg Longmore, ve stejné době prováděl testy na myších, kterým chyběl gen LIMD1. Jeho experiment potvrdil, že ztráta výše zmíněného genu souvisí se vznikem rakoviny plic.
Dr. Tyson Sharp z nottinghamské univerzity prozradil, že LIMD1 se nachází na třetím chromozomu v místě označovaném jako 3p21. "V počátečním stadiu rakoviny plic často dochází k tomu, že toxické chemikálie v cigaretovém kouři způsobí deleci (vymazání) v oblasti 3p21. Z toho tedy vyplývá, že inaktivace genu LIMD1 je pravděpodobně velmi zásadní událostí v časném stadiu vývoje rakoviny plic," vysvětlil Dr. Sharp.
Výsledky studie, které byly publikovány v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, možná připraví půdu pro nové léčebné metody a screeningové postupy, které si kladou za cíl zlepšit diagnostiku rakoviny plic. Dr. Sharp k tomu dodal: "Naše výsledky hodláme dále rozvíjet: rádi bychom využili LIMD1 jako nový prognostický nástroj pro detekci časného stadia rakoviny plic."
Ed Yong, který působí v informačním oddělení britské organizace Cancer Research UK, poznamenal: "Tato studie zaplnila další mezeru do skládačky zvané 'rakovina plic'. Teď již víme, že LIMD1 patří k elitní skupině genů, které chrání naše buňky před potenciálně rakovinotvornými změnami. Bez ochrany tohoto genu se buňky stávají citlivějšími ke karcinogenním chemikáliím, které se nacházejí například v cigaretovém kouři."
4. 12. 2008 Cancer Research UK