Vyšetření stěru z děložního čípku: možné využití při detekci rakoviny vaječníků a dělohy?
Výsledky předběžné americké studie naznačují, že DNA přítomná ve vzorcích odebraných při rutinním stěru z děložního čípku by se možná dala využít při detekci zhoubných nádorů vaječníků a děložní sliznice.
Za účelem cytologického vyšetření stěru z děložního čípku je při gynekologickém vyšetření pomocí malého kartáčku odebírán vzorek buněk děložního hrdla. V některých případech je cytologické vyšetření doplněno vyšetřením odebrané DNA, které potvrdí či vyvrátí přítomnost lidského papilomaviru – známého původce vzniku karcinomu děložního hrdla (rakoviny děložního čípku).
Vědci z Johns Hopkins Medical Institutions v americkém Marylandu rozšířili testy DNA, které se v USA již používají v rámci cervikálního screeningu, a zaměřili se na takové změny v DNA, které jsou specifické pro rakovinu vaječníků a rakovinu děložní sliznice; předpokladem bylo, že takto pozměněné buňky doputují až k děložnímu čípku, kde jsou během gynekologického vyšetření odebrány spolu s ostatními buňkami.
Vyšetření dokázalo odhalit všech 24 žen, u kterých se později vyskytla rakovina děložní sliznice, a 9 z 22 žen, které později onemocněly rakovinou vaječníků.
Navzdory nízké detekční míře vědci tvrdí, že tento test je tím nejlepším, co lze dnes nabídnout v diagnostice rakoviny vaječníků, neboť toto zhoubné onemocnění lze jen stěží odhalit v časném stadiu, a v pozdějších stadiích je jen obtížně léčitelné.
Rakovina děložní sliznice je obecně diagnostikována v časnějším stadiu než rakovina vaječníků, neboť její příznaky jsou specifičtější (např. vaginální krvácení).
Významným poznatkem je i to, že vyšetření nedalo ani v jednom případě „falešně pozitivní výsledek“ – tzn. že u žádné zdravé ženy nebyl chybně diagnostikován zhoubný nádor.
Dr. Jacqui Shawová z britské Leicesterské univerzity (University of Leicester) konstatovala: „Výsledky této předběžné studie jsou velmi povzbudivé. Možná, že národní program cervikálního screeningu by někdy v budoucnosti mohl být rozšířen o screening rakoviny vaječníků a rakoviny děložní sliznice. Nápad s testováním přítomnosti buněk pocházejících z nádorů vaječníků či dělohy v odebraném vzorku buněk z cytologického vyšetření je opravdu originální a tato malá studie ukázala, že popsaná metoda detekce by se možná někdy v budoucnu dala využít.“
Dr. Shawová však upozornila, že výzkum je teprve v počátcích: „Dalším krokem bude uskutečnit větší studie, které poskytnou spolehlivější údaje o tom, jak přesně dokážou takové testy odhalit uvažovaná nádorová onemocnění. Bude také zajímavé zabývat se tím, zda se výsledky testu zpřesní, bude-li analyzován větší počet genů; zvláště to platí pro rakovinu vaječníků, o které je dobře známo, že časná diagnostika je nesmírně obtížná.“
Reference
- Kinde I, Bettegowda C, et al. Evaluation of DNA from the Papanicolaou test to detect ovarian and endometrial cancers. Science Translational Medicine 2013. doi: 10.1126/scitranslmed.3004952
Klíčová slova: rakovina děložního čípku, karcinom hrdla děložního, vyšetření stěru z děložního čípku, rakovina vaječníků, rakovina děložní sliznice
10. 1. 2013 Cancer Research UK