Viscerální tuk má příčinnou souvislost s rakovinou tlustého střeva
Viscerální tuk, neboli tuk uložený hluboko v břišní dutině, přímo souvisí se zvýšeným rizikem rakoviny tlustého střeva. Takový závěr vyvodil z pokusů na myších tým amerických vědců; výsledky studie byly právě zveřejněny v odborném časopise Cancer Prevention Research [1].
- Chirurgické odstranění tuku nebo nasazení kaloricky chudé diety snížilo riziko vzniku nádoru tlustého střeva.
- Byly pozorovány rozdíly mezi myšími samci a samicemi.
- Podle studie je nutné vyvinout strategie pro snižování množství viscerálního tuku.
„V odborných kruzích panuje jistý skepticismus ohledně toho, zda obezita sama o sobě je skutečně rizikovým faktorem pro vznik rakoviny tlustého střeva; poměrně často se vyskytuje názor, že rizikovými faktory jsou spíše zvyky, které obezitu způsobují, jako je zejména nevhodná strava či sedavý životní styl,“ uvedl dr. Derek M. Huffman z Institute for Aging Research při Albert Einstein College of Medicine v newyorském Bronxu. „Ačkoli tyto aspekty životního stylu hrají svou roli, naše studie jednoznačně prokázala, že viscerální tuk má příčinnou souvislost s rakovinou střev.“
Dřívější studie opakovaně prokázaly, že obezita výrazně zvyšuje pravděpodobnost diagnózy či úmrtí na některý z mnoha typů rakoviny. Huffman se svými kolegy se snažili zjistit, zda odstranění viscerálního tuku u myší, které jsou geneticky náchylné ke vzniku zhoubných nádorů tlustého střeva, by mohl onemocnění zabránit nebo alespoň zmírnit jeho dopad.
Výzkumníci náhodně rozdělili myši do tří skupin. Myši v první skupině si po celou dobu studie mohly dopřávat prakticky neomezené množství potravy; výsledkem byla jejich obezita. Druhá skupina myší také dostávala neomezený příděl potravy, avšak na začátku studie jim byl chirurgicky odstraněn tuk z břišní dutiny. Myši ve třetí skupině dostávaly asi jen 60 % kalorií ve srovnání se dvěma ostatními skupinami, aby viscerální tuk odbouraly prostřednictvím diety.
„První skupina myší měla nejvíce viscerálního tuku, bylo u ní pozorováno největší množství nádorů tlustého střeva a nejkratší přežití,“ uvedl dr. Huffman. „Menší množství nádorů bylo pozorováno u myší, které měly méně viscerálního tuku, ať už byl odstraněn chirurgicky nebo se jeho množství zredukovalo v důsledku diety. Tento závěr je obzvláště zajímavý u skupiny myší, u nichž byl viscerální tuk odstraněn chirurgicky: tyto myši totiž byly rovněž obézní, jen měly málo břišního tuku.“
Výzkumníci pak rozdělili a vyhodnotili všechny tři zkoumané skupiny podle pohlaví. U samic mělo chirurgické odstranění viscerálního tuku výraznou souvislost se snížením výskytu nádorů střeva, zatímco snížení kalorického příjmu nikoli. U samců tomu bylo právě naopak: snížení kalorického příjmu mělo významný dopad na výskyt nádorů střeva, zatímco odstranění viscerálního tuku nikoli.
„Zdá se, že mezi oběma pohlavími existují významné rozdíly ve způsobu, jakým tuková tkáň a výživa interagují s nádorem,“ konstatoval dr. Huffman. “Naše studie ukazuje, že bude zapotřebí vyvíjet strategie pro snižování množství viscerálního tuku u lidí s břišním typem obezity.“
Dr. Huffman ještě poznamenal, že bude zapotřebí ještě uskutečnit další studie, které odhalí mechanismus způsobující příčinnou souvislost mezi viscerálním tukem a rakovinou tlustého střeva. Navazující výzkum by měl také zjistit, jak břišní typ obezity a dostupnost živin působí v různých fázích vzniku a progrese nádoru. Zajímavým zjištěním bude i to, zda riziko vzniku nádoru mohou snížit i jiné strategie vedoucí ke snižování hmotnosti, jako je například bariatrický zákrok.
Reference
- Huffman D, Augenlicht LH, et al. Abdominal obesity, independent from caloric intake, accounts for the development of intestinal tumors in Apc1638N/+ Female Mice. Cancer Prevention Research 2013. doi: 10.1158/1940-6207.CAPR-12-0414
Klíčová slova: viscerální tuk, rakovina tlustého střeva, zvýšené riziko
6. 3. 2013 Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR)