Společně proti rakovině tlustého střeva a konečníku: druhý ročník evropské konference opět v Brně
Rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom, KRK) je mezi onkologickými onemocněními stále jedou z hlavních příčin úmrtí v České republice i v evropských zemích. A to i přesto, že jde o nemoc, kterou lze velmi dobře léčit, pokud se odhalí včas.
Ke stažení:
pozvánka na ECCD 2013
( PDF soubor, 936 kB)
Každý občan ČR nad 50 let bez příznaků kolorektálního karcinomu má možnost zdarma podstoupit některé z preventivních vyšetření (tzv. screening), která jsou schopna nádor odhalit. Bohužel zdaleka ne každý občan o tom ví, případně je ochotný vyšetření absolvovat – aktuální pokrytí cílové populace je zhruba čtvrtinové.
Zvýšit informovanost a angažovanost veřejnosti je cílem mnoha aktivit různých uskupení a organizací, především pacientských, ale i lékařských či politických. Koordinace těchto aktivit na národní i celoevropské úrovni a diskuze o nejefektivnějších postupech k dosažení hlavního cíle, tedy snížení mortality kolorektálního karcinomu, je cílem konference „II. evropské dny kolorektálního karcinomu“, která se koná 26.–27. dubna 2013 v Brně.
Konferenci pořádají Kancelář poslance evropského parlamentu Pavla Poce a Institut biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity společně se statutárním městem Brnem, Asociací evropských lig proti rakovině (Association of European Cancer Leagues), Evropskou gastroenterologickou federací (United European Gastroenterology) a dalšími odbornými lékařskými společnostmi a pacientskými organizacemi. Záštitu nad akcí převzala řada významných osobností; kromě poslance Evropského parlamentu Pavla Poce také evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku Tonio Borg, ministr zdravotnictví ČR Leoš Heger, místopředseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu PČR Jan Žaloudík, místopředseda Asociace krajů ČR Jiří Běhounek a primátor města Brna Roman Onderka.
První ročník Evropských dnů kolorektálního karcinomu, který se konal v květnu 2012, otevřel řadu otázek souvisejících s organizací a účinností prevence kolorektálního karcinomu a přinesl řadu cenných podnětů pro druhý ročník akce. Proč je tento screening v řadě zemí méně propagován a méně navštěvován než např. screening karcinomu prsu u žen? Proč se nám nedaří dostatečně zapojit cílovou populaci klientů do screeningu KRK? Jaké komunikační modely a cesty se ukazují jako slibné a efektivní? To všechno jsou otázky a problémy, které do značné míry podmiňují úspěšnost všech preventivních zdravotnických programů, screening KRK nevyjímaje.
Plánovaná konference ECCD 2013 chce opět být otevřeným fórem angažovaných institucí, subjektů, expertů, politiků, pacientů i jednotlivců z řad veřejnosti, kterým tato oblast není lhostejná a chtějí ji změnit anebo se v ní poučit. V jednom sále tak zasednou a budou diskutovat čelní experti, lékaři, poskytovatelé i plátci zdravotní péče, politici, zástupci pacientských organizací i obecně prospěšných sdružení. Jsme přesvědčeni, že stejně jako u minulého ročníku ECCD se i výstupům letošního unikátního a široce pojatého setkání dostane pozornosti v médiích i u široké veřejnosti.
Podrobné informace včetně registrace jsou k dispozici na webových stránkách www.crcprevention.eu.
2. 4. 2013 IBA MU