Nová studie znovu potvrdila účinnost očkování proti HPV: výskyt nebezpečného viru je u proočkované populace výrazně nižší
Nová studie potvrdila významné snížení výskytu HPV u dívek v USA, které byly proti tomuto nebezpečnému viru očkovány. Studie byla publikována v červnovém čísle odborného časopisu The Journal of Infectious Diseases. Její autoři dospěli k závěru, že od roku 2006, kdy byla HPV vakcína v USA zavedena, se prevalence těch typů HPV, proti kterým je vakcína zaměřena, u dívek ve věkové skupině 14–19 let snížila o 56 %.
Odhaduje se, že jen v USA je virem HPV infikováno na 79 milionů lidí, většinou ve věku 18–25 let. Každoročně se nově nakazí přibližně 14 milionů Američanů, převážně v této věkové skupině.
„Tato studie ukázala, že HPV vakcína je účinná, a měla by vyburcovat národ k tomu, aby vyšší proočkovaností proti HPV chránil příští generace,“ uvedl dr. Tom Frieden, ředitel amerických Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention, CDC). „V USA bohužel jen třetina dívek ve věku 13–17 let podstoupila doporučené (třídávkové) očkovací schéma. Přitom například ve Rwandě je proočkováno více než 80 % dívek v cílové skupině. Dnešní nízká proočkovanost v USA bude časem představovat na 50 000 osobních tragédií, kterým by se bývalo dalo zabránit: přibližně 50 000 dnešních teenagerek někdy v budoucnu onemocní rakovinou děložního čípku, což by nemuselo nastat, pokud by se nám podařilo dosáhnout 80% proočkovanosti. Pokud se nám nepodaří současnou míru proočkovanosti výrazně zvýšit, každoročně to bude znamenat dalších 4 400 dívek, které někdy v budoucnu onemocní karcinomem děložního hrdla.“
Podle údajů CDC je v USA každoročně diagnostikováno u žen přibližně 19 000 případů rakoviny způsobených HPV, z nichž zdaleka nejčastější je rakovina děložního čípku. U mužů je v USA každoročně diagnostikováno zhruba 8 000 případů rakoviny způsobených HPV, přičemž nejčastěji se vyskytují zhoubné nádory ústní části hltanu (orofaryngu).
V rámci nejnovějšího výzkumu dr. Lauri Markowitzová se svými kolegy analyzovala údaje ze studie National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), aby porovnala prevalenci HPV u dívek a žen ve věku 14–59 let před zahájením očkovacího progamu (tedy v období 2003–2006) s prevalencí v téže věkové skupině v období 2007–2010. Jak se dalo očekávat podle výsledků klinických studií, které byly prováděny před uvedením vakcíny do klinické praxe, nejnovější studie potvrdila, že HPV vakcína je vysoce účinná.
„Pokles prevalence typů HPV, proti kterým je vakcína zaměřena, je dokonce vyšší, než jsme očekávali. Může to být dáno různými faktory, jako je kolektivní imunita, vysoká účinnost i při nedodržení všech tří dávek vakcíny, a/nebo změny v sexuálním chování, které samozřejmě nelze změřit,“ vysvětlila dr. Markowitzová. „Pozorovaný trend je skutečně povzbudivý, vezmeme-li v úvahu, že účinná prevence ušetří potenciálním pacientkám zdravotní potíže zdravotnickému systému finanční prostředky.“
Reference
- Markowitz LE, Hariri S, et al. Reduction in human papillomavirus (HPV) prevalence among young women following HPV vaccine introduction in the United States, National Health and Nutrition Examination Surveys, 2003–2010. Journal of Infectious Diseases 2013. doi: 10.1093/infdis/jit192
Klíčová slova: lidský papilomavirus (HPV), HPV vakcína
19. 6. 2013 Tisková zpráva Centers for Disease Control and Prevention (CDC)