NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Léčba rakoviny je teď nejlepší v historii.

Mnohem více nemocných lidí trpících rakovinou dostalo v loňském roce tu nejmodernější léčbu. Česko totiž přestalo šetřit na nákladných onkologických lécích a stovkám pacientů, kteří by dříve do drahé léčby nebyli zařazeni, mohli lékaři nabídnout tu nejkvalitnější péči. Vloni za drahé léky stát zaplatil šest miliard korun, což je o miliardu víc než předloni.


"Více pacientů mohlo dostat léky na drahou léčbu rakoviny prsu, plic, tlustého střeva nebo leukémie," vysvětluje Rostislav Vyzula z Masarykova onkologického ústavu.

Více drahých léků se mohlo zaplatit díky tomu, že zdravotní pojišťovny vloni ušetřily na poplatcích 5,5 miliardy. Lidé si kvůli poplatkům začali ze svého kupovat levné léky. Více peněz se tak mohlo dát do onkologických center. »Výdaje na onkologické léky se zvýšily oproti roku 2007 o pětinu, což je vůbec největší nárůst za posledních patnáct let,« říká Radim Petráš, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Včerejší statistiky společnosti IMS Health, která monitoruje celosvětový farmaceutický trh, ukazují, že nejvíce se v Česku platí za léky na kardiovaskulární choroby. Onkologická léčba je hned na druhém místě.

Letos se ale může vše změnit. Pojišťovny odhadují, že vyberou kvůli finanční krizi o osm miliard korun méně. "Bude míň peněz než doposud. Uvidíme, jak budeme mít na zaplacení drahé léčby," dodává šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

5. 2. 2009 Hospodářské noviny


Zpět