NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Léčba rakoviny je dražší, ale účinnější.

Česko se zařadilo mezi vyspělé evropské země, které dávají na nákladnou léčbu rakoviny hodně peněz. V loňském roce to bylo podle statistik společnosti IMS Health, která monitoruje farmaceutický trh na celém světě, zhruba o miliardu korun více než v roce 2007. Takový rekordní nárůst onkologové nepamatují za posledních patnáct let.


Peníze jsou navíc podle lékařů v poslední době využívány velmi efektivně: čeští onkologové jsou totiž podle nejnovějších statistik v léčbě rakoviny u vážně nemocných pacientů úspěšnější než kdykoli předtím. A to především díky novým účinným lékům, moderním léčebným metodám, špičkovým přístrojům na diagnostiku rakoviny, ale také i speciálním preventivním programům na nádorová onemocnění, které se v Česku rozběhly před několika lety.

Zatímco počet lidí, kteří onemocní rakovinou, roste v posledních letech o pět procent, pacientů, kteří na tuto zákeřnou chorobu umírají, je pořád zhruba stejně – kolem 27 tisíc za rok. U některých druhů rakoviny tedy počet zemřelých klesá.

V posledních dvou letech se například výrazně snížilo procento úmrtí u pacientů, kterým byl objeven nádor hlavy a krku. Zatímco v letech 2004 až 2005 zemřelo 38 procent lidí, v roce 2006 a 2007 klesl počet úmrtí na 13 procent. "Zvyšuje se počet lidí, u kterých léčba zabírá," potvrzuje šéf Kliniky komplexní onkologické péče v Masarykově onkologickém ústavu Rostislav Vyzula.

Velký pokrok přitom udělali lékaři i v léčbě dalších druhů nádorů: úspěšnější jsou v léčbě rakoviny varlat nebo u nádorů na uzlinách. Větší šanci na přežití mají i pacientky trpící rakovinou prsu. Před lety se totiž v Česku rozběhl pro ženy od 45 do 69 let program bezplatné prevence rakoviny prsu. Naopak ve výskytu rakoviny tlustého střeva se Česko stále zařazuje na první příčku v Evropě. Více než polovina Čechů s tímto onemocněním přijde k lékaři pozdě.

"Lidé málo využívají preventivních vyšetření. Jen polovina žen chodí na vyšetření prsů a sotva třetina lidí na kontrolu tlustého střeva a konečníku," říká předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier. I přesto, že nyní do onkologické léčby plyne nejvíce peněz, kvůli ekonomické krizi jich může být méně. Lékaři varují, že moderní léčbu by tak v následujících letech mohlo dostat méně pacientů.

5. 2. 2009 Hospodářské noviny


Zpět