Aktuality a zajímavosti z onkologie
Rubriky: Onkologický výzkum | Onkologická prevence | Česká onkologie | Vývoj projektu NOP On-line
Archiv
Rok: 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004
Fakt, že kouření přispívá ke vzniku mnoha typů rakoviny, je již notoricky znám; donedávna však chyběly důkazy pro přímou souvislost mezi tímto zlozvykem a rakovinou tlustého střeva. Edoardo Botteri a jeho spolupracovníci z Evropského onkologického institutu (European Institute of Oncology) se sídlem v Miláně však nedávno dokázali, že kouření zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva o 18 %.
Ministerstvo zdravotnictví ČR představilo nový systém onkologické péče v České republice, který byl vypracován společně s odborníky z odborných společností a zdravotními pojišťovnami.
Ministerstvo zdravotnictví nezruší žádné z nynějších 18 komplexních onkologických center. Ve všech se dál budou léčit pacienti s rakovinou, ale jen 13 centrům zůstane status "komplexní".
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) ohlásila, že vydala publikaci World Cancer Report 2008. Tato zpráva přináší komplexní přehled o problému rakoviny v celosvětovém měřítku nejen odborníkům, kteří působí v této oblasti zdravotnictví, ale i laické veřejnosti.
Počátek příštího roku bude významným milníkem v diagnostice a léčbě nádoru děložního hrdla. Od 1. ledna 2009 bude totiž oficiálně zahájen projekt celostátního organizovaného a auditovaného screeningu tohoto onemocnění nazvaný Cervix.
Odborný lékařský časopis Journal of the American Medical Association nedávno zveřejnil dvě studie, ze kterých vyplývá, že vitamíny C a E ani selen užívané v podobě doplňků stravy nesnižují riziko vzniku rakoviny.
Vědci z britské University of Nottingham pod vedením dr. Tysona Sharpa identifikovali gen, který pomáhá chránit lidské tělo před rakovinou plic.
Za poslední roky doslova raketově stoupl počet žen postižených rakovinu plic. Jestliže před deseti lety onemocnělo rakovinou plic deset žen na 100 tisíc obyvatel, dnes je to třicet na stejný počet. To je třikrát víc, řekl Právu ve středu profesor Vítězslav Kolek, přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc.
Přestože nádorových onemocnění pořád přibývá, lékaři dovedou zachránit mnohem více pacientů než dříve. A to i díky biologické léčbě, která cíleně zasáhne jen nádorové buňky. Tato velmi účinná a pro pacienty mnohem šetrnější léčba se používá stále častěji. Zároveň se rozšiřuje i spektrum onkologických diagnóz, u nichž se nové léky využívají.
Každý se s ní už někdy setkal. Rakovina. Znečištěné prostředí a moderní způsob života zapříčinily, že na tuto civilizační chorobu umíráme stále častěji.
Zní to jako příběh ze science fiction. Pacient přijde za svým doktorem se žaludečními potížemi. Lékař zjistí, že bohužel jde o karcinom tlustého střeva. Odebere proto vzorek nádoru, odešle ho do laboratoří, kde provedou rozbor DNA a nemocnému vyrobí lék na míru. Takto bude pravděpodobně vypadat léčba rakoviny v budoucnosti. A ne příliš vzdálené.
Individuální přístup je novým trendem v léčbě rakoviny.
O škodlivosti kouření dnes nikdo nepochybuje, již na základních školách je věnována značná pozornost protikuřácké osvětě. Přes veškeré úsilí však kouření dětí i nadále zůstává velkým problémem.
Američtí vědci zjistili, že zvýšení spotřební daně na pivo, víno a tvrdý alkohol se může takřka okamžitě projevit poklesem úmrtnosti na zdravotní problémy způsobené alkoholem: týká se to zejména jaterních onemocnění, otravy alkoholem, nádorů dutiny ústní a rakoviny prsu.
Mezinárodní výzkumný tým prezentuje v nejnovějším čísle časopisu Nature Genetics průlomový objev, který umožní lepší porozumění genetickému základu rakoviny plic.
Po řadě kladných ohlasů na graficky znázorněnou hierarchii vztahů mezi komplexními onkologickými centry a jinými onkologickými pracovišti byla vypracována i anglická verze těchto schémat.
Většinou nebolí, jsou zadarmo a nezaberou více než hodinu. Řeč je o preventivních prohlídkách, které často dokážou odhalit i rakovinu.
Pacienti s rakovinou z celé republiky se v nově zřízeném poradenském oddělení biologické léčby pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) mohou poradit, zda je právě pro ně vhodná biologická léčba.
Internet je v dnešní době nepostradatelným zdrojem informací ze všech oborů lidské činnosti. V obrovské záplavě informací se však člověk občas ztrácí a někdy by uvítal praktickou pomůcku, která by jej rychle a efektivně nasměrovala na potřebnou stránku.
„Nejhorší a nejčastější omyl lidí je, že se proti rakovině najde jeden konečný lék, který s touhle nemocí jednou provždy zatočí,“ říká Rostislav Vyzula, přednosta brněnské Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu.
Čeští lékaři jsou dnes v léčbě rakoviny úspěšnější než kdykoli předtím. Zásluhu na tom mají nové a velmi účinné léky, nové přístroje, ale i speciální preventivní programy, které se v Česku rozběhly před několika lety.
Od začátku příštího roku budou zdravotní pojišťovny hradit lidem nad 55 let preventivní vyšetření tlustého střeva na rakovinu. Informoval o tom předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.
V Česku 60 procent lidí s rakovinou tlustého střeva a konečníku přijde k lékaři tak pozdě, že už jen 12 procent z nich má naději na alespoň pět let života. Naproti tomu 93 procent žen s rakovinou prsu, které přijdou včas, se zcela vyléčí. Data České onkologické společnosti potvrzují, že kdyby lidé využívali screeningu a dbali na prevenci, vyléčených by bylo mnohem víc.
Brněnští onkologové chtějí přitáhnout víc lidí k preventivním prohlídkám zaměřeným na zjišťování nádorů. Masarykův onkologický ústav na tom bude spolupracovat se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP).
Na Světovém summitu proti rakovině (30.8.2008) se sešlo přes 60 vysokých politických činitelů, vládních představitelů a expertů ve zdravotnictví, kteří společně přijali globální plán zaměřený na boj proti rostoucímu výskytu nádorových onemocnění v rozvojových zemích.
Historicky první výzkum, který se současně zabýval evropskými trendy v incidenci a mortalitě nádorových onemocnění a přežití onkologických pacientů, ukázal, že prevence a léčba rakoviny v Evropě se ubírá správným směrem. Tento výzkum však zároveň odhalil, že rozdílné přístupy různých zemí k politice screeningových programů a k dostupnosti zdravotní péče se odrážejí na počtu zaznamenaných případů rakoviny v dané zemi.
Výzva přednesená u příležitosti 10. světového kongresu o gastrointestinální rakovině (25. červen 2008, Barcelona, Španělsko).
Poslanci Evropského parlamentu (EP) v dubnu přijali usnesení o boji proti onkologickým onemocněním v rozšířené Evropské unii. Žádají Evropskou komisi, aby vyčlenila finanční prostředky na podporu výzkumu a inovací v oblasti primární prevence, screeningu, časné diagnostiky a nových léků i léčebných postupů.
Poslanci Evropského parlamentu (EP) dne 10. dubna 2008 přijali usnesení o boji proti rakovině v rozšířené Evropské unii. Poukazují jeho prostřednictvím na dramatický nárůst případů tohoto onemocnění v Evropě.
Dobrá komunikace mezi komplexními onkologickými centry a regionálními onkology je podmínkou toho, aby se naplnilo heslo: „Správnou léčbu správnému pacientovi.“ Zatím však ne vždy se jednotlivá zdravotnická zařízení dokážou dohodnout ku prospěchu konkrétního nemocného.
Odborníci z Masarykova onkologického ústavu v Brně se připojí k mezinárodnímu výzkumu genomiky nádorových buněk. Výzkum se zaměří na dědičné aspekty rakoviny. Měl by směřovat k tomu, aby lékaři mohli v budoucnu z genetické informace pacienta odhalovat, zda je náchylný k určitému nádorovému onemocnění, řekla ČTK mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.
„Česká onkologie se stále potýká s nedostatečným přístupem občanů k prevenci, screeningovým programům a časné diagnostice,“ říká předseda České onkologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.
Předchozí verze webu již byla nevyhovující z grafického i z praktického hlediska. Nové stránky by měly návštěvníkům výrazně usnadnit orientaci a poskytovat potřebné informace přehledněji, než tomu bylo dosud.
Na začátku dubna 2008 byla spuštěna nová verze webového portálu www.mamo.cz, který je již od roku 2005 oficiálním informačním zdrojem projektu nazvaného Program mamografického screeningu v České republice.
Projekt NOP On-line (Národní onkologický program on-line) vznikl pod garancí Výboru České onkologické společnosti.
Zpěvák Ladislav Kerndl se stal hlavním patronem Onkologického filmového festivalu (OFF), který pod záštitou České onkologické společnosti ČLS J. E. Purkyně vyhlásila biotechnologická společnost Amgen. Motivem festivalu je podpora boje proti onkologickým onemocněním a přispění k jejich prevenci.
Na základě několikaměsíčního průzkumu se řešitelskému týmu projektu NOP On-line podařilo vypracovat přehledné diagramy, které znázorňují spletité vztahy mezi komplexními onkologickými centry (KOC) a ostatními onkologickými pracovišti (spolupracující nemocnice, akreditovaná mamografická pracoviště, léčebny dlouhodobě nemocných a hospice).
Sekce ONKOfórum portálu NOP On-line si klade za cíl prezentovat přehled významných registračních, výzkumných a grantových projektů týkajících se české onkologie.
Jednotlivá komplexní onkologická centra (KOC) a komplexní onkologické skupiny (KOS) cítí potřebu informovat o své činnosti a výsledcích širokou veřejnost.