Aktuality a zajímavosti z onkologie
Rubriky: Onkologický výzkum | Onkologická prevence | Česká onkologie | Vývoj projektu NOP On-line
Archiv
Rok: 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004
Ženy z chudších vrstev společnosti mívají první pohlavní styk obecně v nižším věku než bohatší ženy, což by mohlo být jedním z důvodů, proč se u chudších žen častěji vyskytuje rakovina děložního čípku.
Ze srovnání zdravotního stavu obyvatel vyspělých zemí světa vyplývá, že Češi stále příliš často umírají na rakovinu. Nemuselo by to být tak zlé, kdyby fungovala prevence. Lépe jsme na tom s léčbou srdečních chorob, hlavně díky moderní medicíně.
Sociální izolace a stres u laboratorních krys může zvyšovat jejich riziko vzniku rakoviny prsu. Vyplynulo to z nové americké studie.
Američtí vědci zjistili, že vakcína Cervarix poskytuje ochranu proti dvěma typům lidského papilomaviru (HPV) po dobu více než šesti let.
Při srovnání období 1990-1994 a 2000-2004 klesla v Evropě úmrtnost na rakovinu mezi muži o devět procent a mezi ženami o zhruba osm procent, a to především díky omezení kouření a lepším preventivním a léčebným metodám. Česká republika nicméně zaujímá v úmrtnosti mužů na rakovinu nelichotivou druhou příčku na evropském kontinentu. Vyplývá to ze studie časopisu Annals of Oncology, z níž dnes cituje agentura Reuters.
Úmrtnost na rakovinu v Evropě klesá. Srovnání období 1990-1994 a 2000-2004 odhalilo pokles o devět procent mezi muži a o osm procent mezi ženami. Česká republika však ze srovnání nevychází vůbec dobře. Patří jí druhé místo v počtu úmrtí mužů a třetí v úmrtnosti žen.
Chceme-li snížit riziko, že u nás zhoubný nádor vůbec vznikne, doporučuje se dodržovat preventivní opatření, která jsou řadě druhů rakoviny společná.
Již delší dobu je známo, že vyšší denzita prsní tkáně znamená vyšší riziko rakoviny prsu. Nyní bylo zjištěno, že je také významným indikátorem pro recidivu nádorového onemocnění.
Nová americká studie naznačila, že rakovinu děložního čípku možná dokážou vyléčit dva léky, které se běžně využívají k léčbě rakoviny prsu a osteoporózy.
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) aktualizovala své hodnocení některých látek a návyků způsobujících rakovinu. Tato nejnovější zjištění byla publikována v posledním čísle odborného časopisu Lancet Oncology.
Černá čísla, která stíhají celou Evropu: každý třetí člověk dostane rakovinu a každý čtvrtý na ni pak zemře. Jen za minulý rok si zákeřná nemoc vyžádala na starém kontinentu více než milion obětí.
V Anglii vzrostl počet žen, které se účastní screeningových vyšetření děložního čípku. Tento trend je do značné míry přisuzován tzv. „efektu Jade Goodyové“.
Prevence, osvěta, mezioborová spolupráce – to jsou asi nejčastější termíny, které se objevovaly v příspěvcích účastníků XX. kongresu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Není divu, vždyť oficiální téma kongresu, který proběhl 21. října na brněnském výstavišti, znělo „Prevence a časná diagnostika onkologických onemocnění v ordinaci praktického lékaře“.
Vysokodávkové vitamínové a minerální doplňky mohou nadělat víc škody než užitku, varuje odborník ze Světového fondu pro výzkum rakoviny (WCRF).
Japonští vědci uvádějí, že lidem, kteří si dopřávají každý den pět šálků zeleného čaje, hrozí menší riziko vzniku některých typů leukémie.
V Plzeňském kraji je nezvykle vysoký výskyt téměř všech druhů nádorových onemocnění. Karcinomy kteréhokoliv orgánu jsou u zdejších lidí častější než jinde v republice. Podle onkologů je pravděpodobně hlavním důvodem životní styl. Internisté potvrzují, že lidé v kraji se vyznačují i vysokými koncentracemi cholesterolu
Děti v britském Walesu zřejmě brzy nebudou smět navštěvovat solária. Toto opatření je má chránit před rakovinou kůže, jak vysvětlila velšská ministryně zdravotnictví Edwina Hartová.
Z výsledků nové modelovací studie vyplynulo, že v roce 2008 bylo nejméně 124 000 nových případů rakoviny v Evropě způsobeno nadměrnou tělesnou hmotností. Procento nových případů rakoviny, kterou lze připisovat indexu tělesné hmotnosti (BMI) 25 a více, bylo nejvyšší u žen a ve východoevropských zemích, jako je Česká republika, Lotyšsko, Slovinsko a Bulharsko.
Očkování a testy na HPV by společně mohly vymýtit rakovinu děložního čípku – ale to by EU a vlády jednotlivých zemí musely začít okamžitě jednat.
Nový výzkum ukázal, že zvýšená hladina vitamínu D může pomoci zlepšit přežití pacientů s rakovinou tlustého střeva a s rakovinou kůže. Vyplývá to ze dvou studií, které byly publikovány v odborných časopisech British Journal of Cancer a Journal of Clinical Oncology.
U lidí s genetickou predispozicí k Lynchově syndromu (onemocnění, které způsobuje zhruba 5 % případů rakoviny tlustého střeva) může každodenní dávka aspirinu snížit riziko vzniku kolorektálního karcinomu. Takové sdělení zaznělo dnes v Berlíně na společném kongresu ECCO a ESMO, což je nejvýznamnější onkologický kongres, který je pořádán v Evropě.
Vzácné nádorové onemocnění krve, mnohočetný myelom, se v Česku daří odhalovat stále častěji už v počátečních stadiích. Specializovaná centra poskytnou každému pacientovi tu nejdražší léčbu, měsíčně až za 150.000 korun. Problém je ale s penězi pro běžné ambulance.
Rakovina jater je celosvětově pátý nejzhoubnější nádor. Jen v Česku jím ročně onemocní na osm set pacientů. A až donedávna do několika měsíců nemoci podlehli. Nyní by se situace měla mírně zlepšit. Pojišťovny totiž budou hradit tzv. biologickou léčbu – užívání tablet, které je účinnější než chemoterapie, ale na něž mnozí pacienti kvůli vysoké ceně nedosáhli.
Vědci provedli dosud nejrozsáhlejší průzkum možných souvislostí mezi životním stylem a rizikem vzniku rakoviny prsu - a zjistili přitom, že více než 40 % případů tohoto zhoubného onemocnění by se dalo předejít, kdyby si ženy osvojily zdravější životní styl.
Američtí výzkumníci potvrdili, že ženy, které užívají tamoxifen pro snížení rizika recidivy rakoviny prsu, mají skutečně nižší pravděpodobnost, že se u nich vyvine nejčastější typ tohoto onemocnění; hrozí jim ale údajně vyšší riziko, že je postihne agresivnější forma této nemoci.
V rámci boje proti rakovině prostaty a prevenci této zhoubné nemoci si pozornost určitě zaslouží dva projekty, které mají mnohé společné cíle - PREVENTIO a Europa UOMO CZ. Oba se zaměřují na informovanost české laické i odborné veřejnosti i pacientů s tímto onemocněním, a tím i na zlepšení včasného záchytu a léčby.
Lidstvo nemá radostné vyhlídky: do roku 2030 by měl třikrát stoupnout výskyt nádorových onemocnění v celém světě.
V ČR je nyní 13 komplexních onkologických center, kde se léčí rakovina a která dostávají peníze od zdravotních pojišťoven na nejmodernější biologickou, přesněji cílenou léčbu.
Kanadští vědci přinesli další důkaz o souvislosti mezi konzumací alkoholu a vyšším rizikem vzniku rakoviny.
Výzkumníci z britské organizace Cancer Research UK objevili zcela nový přístup k protinádorové léčbě, který radikálně zvyšuje účinnost radioterapie. Zprávu o tom přinesla studie, která byla dnes publikována v odborném časopise Cancer Research.
Česká republika stále patří k zemím s největším počtem nádorových onemocnění na světě. Každoročně navíc na rakovinu umírá kolem třiceti tisíc Čechů. Přestože bezplatné screeningové programy běží v Česku už poměrně dlouho, s výjimkou vyšetření prsu nejsou moc vyhledávané. Pomoci rozšířit povědomí o nich mají nyní i miliony z evropských fondů.
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí Světové zdravotnické organizace (WHO), se rozhodla přeřadit solária do kategorie nejrizikovějších faktorů pro vznik rakoviny.
Lidé s aktivním životním stylem, kteří se pravidelně věnují intenzivnímu cvičení, mají nižší riziko úmrtí na rakovinu. Vyplynulo to z nedávné studie finských vědců.
Portál www.onconet.cz funguje již od roku 2006. Jeho struktura i obsah se za dobu jeho existence významně rozrostly. Abychom Vám usnadnili navigaci, vytvořili jsme pro Vás mapu webu.
Pětina lidí s rakovinou, který by pomohla cílená biologická léčba, se k ní nedostane. Jejich lékař je nepošle do komplexního onkologického centra, kde jedině tuto léčbu mohou dostat. Naproti tomu až 40 procent pacientů center, kteří léčbu dostávají, z ní nemá užitek - na nádorových buňkách nemají receptory, které biologická léčba zasahuje. Novinářům to dnes řekl přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) profesor Luboš Petruželka.
Brněnským onkologům vyšel záměr přitáhnout co nejvíc lidí k preventivním prohlídkám zaměřeným na rakovinu. Od loňského července na ně do Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) přišlo skoro 1900 lidí.
Dnešním dnem (pondělí 20. července 2009) byla zahájena nová celoevropská iniciativa na podporu prevence a léčby rakoviny i celkové péče o onkologické pacienty, která se soustředí na zlepšení komunikace v oblasti onkologie. Projekt je prezentován na novém webovém portálu www.eurocancercoms.eu a zapojit se do něj budou moci všichni, kdo se zajímají o nádorová onemocnění – od vědců a lékařů až po pacienty.
Na webovém portálu České onkologické společnosti byla vyvěšena aktualizovaná elektronická verze Zásad cytostatické léčby maligních onkologických onemocnění (tzv. "Modrá kniha").
Lékařům se stále nedaří odhalovat některé typy nádorů včas, pacienti podceňují prevenci.
Rozsáhlá dánská studie znovu potvrdila, že ženy, které užívají - nebo někdy užívaly - hormonální substituční terapii (HST)*, mají vyšší riziko vzniku rakoviny vaječníků než ženy, které HST nikdy neužívaly.
Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo Věstník č. 5/2009 ( PDF soubor, 140 kB), který navazuje na Věstník č. 7/2008 ( PDF soubor, 156 kB), definující síť komplexních onkologických center (KOC).
Na jihomoravských koupalištích si v letošní sezoně budou moci lidé nechat vyšetřit svá mateřská znaménka od kožního lékaře. Akce má pomoci najít včas nádory kůže ale také upozornit lidi, že znaménka by měli sledovat a při jakýchkoli změnách vyhledat lékaře.
Britští experti na onkologický screening znovu zdůraznili přínos mamografického screeningu. Nedávno totiž byla publikována studie, že až jedna třetina případů rakoviny prsu, které jsou diagnostikovány v rámci mamografického screeningu, možná nevyžaduje žádnou léčbu.
Češi si už několik měsíců zvykají, že když onemocní rakovinou, musí za léčbou dál. Ale zároveň je tam čeká kvalitnější péče.
Kuřáci upřednostňující ručně balené cigarety jsou vystaveni téměř stejným koncentracím rakovinotvorných chemikálií jako uživatelé průmyslově vyráběných cigaret. Zprávu o tom přinesla nejnovější studie britské organizace Cancer Research UK, která byla nedávno zveřejněna v odborném časopise Addiction Biology*.
Vegetariáni mají o 12 % nižší riziko vzniku rakoviny než ti, kdo jedí maso. Tvrdí to nová studie, která byla dnes publikována v odborném časopise British Journal and Cancer.
Evropská komise dnes znovu potvrdila svůj dlouhodobý závazek boje proti rakovině, když schválila Evropské partnerství pro boj proti rakovině (European Partnership for Action against Cancer). Tato iniciativa se zaměří na opatření, která lze podniknout na úrovni EU, aby byla zajištěna účinnější prevence a léčba rakoviny napříč evropskými zeměmi.
Ve Velké Británii byla nedávno zveřejněna statistika, ze které vyplývá, že devět z deseti pacientů se vyléčí z rakoviny tlustého střeva a konečníku, je-li onemocnění objeveno včas.
V USA budou co nevidět zavedena nová protikuřácká opatření. Sněmovna reprezentantů dnes podpořila návrh zákona, který již 11. června prošel Senátem, a americká vláda tak získá větší pravomoci při regulaci trhu s tabákovými výrobky.
Nová studie odhalila, že incidence rakoviny tlustého střeva v mnoha zemích po celém světě roste. Autoři studie se domnívají, že vzestup je způsoben rozmachem "západního" způsobu stravování a životního stylu - zejména častou konzumací červeného masa a nedostatečnou pohybovou aktivitou.
Vědci z univerzity v bavorském Erlangenu testují nyní novou léčbu rakoviny pomocí nanotechnologií. Miniaturní částice by mohly v budoucnu lék v pacientově těle dopravit přímo k nádoru. Terapie by tak měla být mnohem účinnější a ubýt by mělo vedlejších účinků. Na svých stránkách o tom informovala německá elektronická firma, která s vědci spolupracuje na vývoji přístrojů pro nanoléčbu.
Nejnovější prognóza počtu nemocných rakovinou je tak pesimistická, že překvapuje i odborníky. „Nejdřív jsem myslela, že to je překlep,“ reagovala Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN).
Děsivá prognóza: lidí s rakovinou má být do roku 2030 třikrát více. Čeští lékaři jsou prý připraveni.
Kvůli krizi by už za rok mohly chybět prostředky pro pacienty se zhoubnými nádory. Do dvaceti let jich přitom má být až třikrát víc.
Péče o nemocné se zhoubnými nádory by měla být v budoucnu více přizpůsobena konkrétnímu pacientovi, řekla dnes novinářům Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK). Týká se to jak onkologické léčby, tak paliativní péče, jejímž cílem je tišit bolest. Podle onkologů by na sebe měly vzájemně navazovat, což mají zajistit centra integrované onkologické péče.
V rámci prevence je podle odborníků dobré nechat se vyšetřit jednou za půl roku. Nejohrožnější jsou blonďáci s modrýma očima.
Vědci z olomoucké Univerzity Palackého a tamní fakultní nemocnice budou v příštích čtyřech letech hledat nové způsoby odhalování a léčby zhoubných nádorů. Zapojili se do projektu, který financuje Evropské unie a spolupracují na něm odborníci z 21 výzkumných institucí v Evropě a Izraeli. Jeho cílem je zavést do praxe některé nové poznatky v oblasti zhoubných onemocnění, na jejichž vývoj mají vliv zánětlivé choroby, sdělil dnes ČTK mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.
Britští vědci nedávno oznámili, že malá klinická studie nového léku proti dědičné rakovině prsu přinesla slibné výsledky.
Němečtí onkologové informovali o modifikované chirurgické technice, která by mohla přinést lepší léčebné výsledky u pacientek diagnostikovaným s časnou formou karcinomu děložního hrdla. Nová metoda s sebou nese méně komplikací a snižuje riziko recidivy.
Výzkumníci z britského Ústavu pro výzkum rakoviny (Institute of Cancer Research, ICR) identifikovali první dědičné rizikové faktory pro rakovinu varlat - onemocnění, které jen ve Velké Británii každoročně postihuje zhruba 2 100 mužů.
Lidé, kteří v dětství překonali rakovinu, mají po celý život mírně zvýšené riziko, že znovu onemocní nádorovým onemocněním. Vyplývá to z nedávno zveřejněné dánské studie.
Již delší dobu je známo, že dlouhodobá expozice azbestu způsobuje typ rakoviny zvaný mezoteliom. Vědci nyní navíc tvrdí, že azbest může vyvolávat i některé typy rakoviny vaječníků a hrtanu.
Vědcům z britské organizace Cancer Research UK se podařilo "zkrotit" jeden druh viru tak, aby útočil na rakovinné buňky a zabíjel je, ale aby přitom nepoškozoval zdravé buňky. Výsledky výzkumu byly publikovány v odborném časopise PLoS Pathogens*.
Z nádorového onemocnění se v Česku vyléčí 47 procent nemocných. To je zhruba jako průměr Evropy. Podmínkou ale je, aby lidé navštívili lékaře v začátku onemocnění, kdy je většina nádorů dobře léčitelná, řekl Právu profesor Zdeněk Dienstbier, předseda Ligy proti rakovině.
Na začátku května 2009 byla interaktivní mapa komplexní onkologické péče rozšířena o přehled akreditovaných kolonoskopických center.
Zítra se už potřinácté uskuteční Květinový den nově pod názvem Český den proti rakovině. I když je rakoviny asi o třetinu víc než před třiceti lety, méně se na ni umírá. Vyléčí se z ní 47 % nemocných.
Jste onkologický pacient a nevíte, jak se dostat do specializované péče komplexního onkologického centra (KOC)?
Podle výsledků studie, které britská organizace Cancer Research UK nedávno zveřejnila v odborném časopise Nicotine and Tobacco Research, jsou bývalí kuřáci většinou daleko šťastnější než v době, kdy ještě kouřili.
V Brně byl dnes mimořádný zájem o preventivní vyšetření zaměřené na rakovinu kůže. V Masarykově onkologickém ústavu si mateřská znaménka nechalo při Evropském dni melanomu vyšetřit 160 lidí, o 40 víc než loni.
Britský Ústav pro výzkum rakoviny (Institute for Cancer Research) nedávno publikoval studii, která doporučuje, aby se u žen pokračovalo v pravidelném cervikálním screeningu i poté, co dosáhnout 50 let.
Američtí vědci objasnili způsob, jakým se rakovinné buňky z karcinomu prsu šíří přes hematoencefalickou bariéru do mozku. Výsledky výzkumu byly opublikovány v prestižním časopise Nature.
Na poliklinice ve švýcarském St. Gallenu se uskutečnila studie, která ukázala, že ženy diagnostikované s rakovinou plic bývají v mnoha případech mladší než muži postižení tímto onemocněním.
Rakoviny mužů v roce 2006 poprvé od roku 1990 v Česku mírně ubylo, u žen ale statistici nadále pozorují nárůst případů. Do Národního onkologického registru ČR bylo v roce 2006 nahlášeno 71 913 případů zhoubných nádorů, z toho 36 682 u mužů a 35 231 u žen. Nejnovější údaje zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky.
Informace o zhoubných onemocněních urogenitálního systému pěkně pohromadě pod jednou střechou – tak lze krátce a výstižně popsat nový portál Uroweb.cz.
Výsledky laboratorní studie, které byly prezentovány na konferenci Americké asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research) naznačují, že myši, které každodenně konzumovaly ekvivalent dvou lidských porcí vlašských ořechů, jsou chráněny před rakovinou prsu.
Přístroj pro vyšetřování pozitronovou emisní tomografií (PET) by v budoucnu měl být podle onkologů v každém komplexním onkologickém centru. V Česku jich je 13, vyšetření je však dnes dostupné v pěti z nich - v Praze, Brně, Olomouci, Plzni a Hradci Králové. Rozšíření počtu PET vyšetřoven prosazuje Česká onkologická společnost, řekl dnes novinářům její předseda a ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jiří Vorlíček.
Letos již potřetí po obrovském úspěchu minulých ročníků postaví dermatologové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady pod vedením Prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc., MBA v dolní části Václavského náměstí na Můstku speciálně upravený lékařský stan. Ve dnech 27. a 28.4.2008 zde budou lékaři zdarma vyšetřovat kůži návštěvníků a zaměří se především na výskyt kožních nádorů. Akce je součástí tradičních jarních „protimelanomových“ aktivit pořádaných celoevropsky.
Pětatřicetiletý Petr z Olomouce na první pohled nevypadá na to, že má za sebou zkušenost s velmi těžkou nemocí. „Byl jsem po ozařování, chemoterapii i operaci zhoubného nádoru mozku. Pak jsem absolvoval léčbu pomocí speciálního přístroje s elektromagnetickými impulzy. Doufám, že i zařazení do klinické studie pomohlo nemoc zastavit,“ říká. Čtyři roky od operace věří, že také díky tomu, že si jej doktoři vybrali pro léčbu ještě nezavedenou běžně v praxi, se už nemoc nevrátí.
Pacienti, kteří ještě před deseti lety umírali například na leukemii, mají dnes před sebou dlouhé roky života. Přestávají být zhoubné nádory nejobávanější metlou lidského zdraví? Dá se říci, že rakovinu hned několika orgánů už onkologové dokážou zvládnout takřka se stejným přehledem jako chřipku.
Koncem dubna 2009 byl spuštěn webový portál www.kolorektum.cz, který se tak stal oficiálním informačním zdrojem projektu nazvaného Program kolorektálního screeningu v České republice.
V USA nedávno vstoupilo v platnost dosud nejrozsáhlejší plošné zvýšení federální daně na cigarety: daň se téměř ztrojnásobila, na jednom balíčku cigaret zaplatí kuřák více než 1 USD na dani. Obamova vláda chce získané peníze využít k proplácení zdravotní péče pro nepojištěné děti.
Íránští výzkumníci tvrdí, že našli souvislost mezi pitím extrémně horkého čaje a rizikem vzniku rakoviny jícnu. Odborníci z britské organizace Cancer Research UK jim však oponují, že studie se zabývala příliš malým množstvím pacientům a neprokázala příčinnou souvislost.
Až do osmnácti let si patrně budou muset počkat mladí Nemci, než budou moci navštívit solárium. Jako příliš nebezpečné jim slunění hodlá zakázat nový vládní návrh zákona.
Výzkumníci z britské organizace Cancer Research UK nově identifikovali v lidském genomu dvě oblasti, které ovlivňují riziko rakoviny prsu u své nositelky. Zprávu o tom přineslo poslední číslo odborného časopisu Nature Genetics.
Jelikož ČR patří k zemím s nejvyšší úmrtností na nádory střeva a konečníku, onkologové a zdravotní pojišťovny zavádějí od začátku letošního roku další možnosti prevence.
Britská organizace Cancer Research UK tvrdí, že je potřeba dále zkoumat údajně blahodárný účinek konzumace olejnatých ryb na riziko rakoviny prostaty. Američtí vědci přitom prohlašují, že látky obsažené v olejnatých rybách mohou mužskou populaci chránit před agresivními typy této nemoci.
Kdo si pravidelně dopřává velké množství červeného masa a masných výrobků (např. uzenin), má vyšší riziko úmrtí na rakovinu, jak nedávno znovu potvrdili američtí vědci.
Ministerstvo zdravotnictví na konci minulého roku vypracovalo ve spolupráci s odborníky a zástupci zdravotních pojišťoven audit 18 onkologických center. Některá z nich na základě výsledků status špičkového centra ztratila, jiná dostala miliony z evropských fondů.
V březnu 2009 byl spuštěn webový portál www.cervix.cz, který se tak stal oficiálním informačním zdrojem projektu nazvaného Program cervikálního screeningu v České republice.
Pacientská organizace Europacolon 17. března na konferenci v Evropském parlamentu představila Manifest pro život.
Každý třetí člověk v Česku onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. Přesto většina lidí vnímá tuto nemoc stále jako tabu, o kterém se nemluví. Narušit tento stav má nový Onkologický filmový festival.
Centrum pro biologickou léčbu nádorových onemocnění ve Všeobecné fakultní nemocnici radí lidem s rakovinou. Za pět měsíců fungování přijalo téměř 700 telefonátů a odpovědělo na čtyři stovky mailů, řekla ČTK lékařka centra Luba Krásná. Podle ní umožňuje právě telefonní či mailový kontakt, aby se o své nemoci a léčení poradili také lidé, kteří mají zábrany hovořit o tom se svým ošetřujícím lékařem.
Úspěch v boji proti rakovině by podle předsedy České onkologické společnosti profesora Jiřího Vorlíčka přineslo to, kdyby na preventivní prohlídky začalo chodit o pět procent víc lidí. Vorlíček to řekl při příležitosti vyhlášení výherců prvního ročníku Onkologického filmového festivalu. Ceny budou předány v pondělí.
Podle nedávného zjištění amerických vědců má červené a bílé víno zhruba podobný vliv na riziko rakoviny prsu. Výsledky výzkumu byly nedávno publikovány v odborném časopise Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.
Nejnovější vydání "tabákového atlasu" (Tobacco Atlas) odhaluje, jak velkou daň si celosvětově vybírá kouření, a zdůrazňuje negativní dopad kuřáctví na zdraví lidí i na ekonomiku.
Při vyslovení slova rakovina nám obvykle naskočí husí kůže. Vnímáme ji jako cosi fatálního, neléčitelného. Přitom existuje řada prostředků, jak snižovat její riziko, jak nádory léčit, nebo alespoň prodloužit a zlepšit život nemocného. Nejdůležitější je prevence, která ale není účinná, pokud problém podléhá informačnímu vakuu. To je bohužel například případ karcinomu jater.
Američtí vědci zjistili, že ženy, jejichž strava je bohatá na vápník, mají zřejmě nižší riziko vzniku rakoviny. Mužům s vysokým příjmem vápníku v potravě hrozí menší riziko vzniku některých typů rakoviny trávicího traktu (včetně rakoviny tlustého střeva), ačkoli jejich celkové riziko vzniku rakoviny se nesnižuje.
Britská organizace Cancer Research UK dnes zveřejnila zprávu o tom, že u žen, které si dopřávají jednu až dvě skleničky alkoholu denně, hrozí vyšší riziko vzniku několika typů rakoviny.
Českou republiku letos čeká jedna z největších preventivních kampaní proti rakovině. Tisícům Čechů přijde do schránek pozvánka k lékaři. Odborníci budou ženy i muže zvát na vyšetření konečníku. Ženy, které loni zanedbaly preventivní prohlídky, pozvou navíc na vyšetření děložního čípku a mamografii.
V České republice je každoročně nově diagnostikováno více než 67 000 nádorových onemocnění a v souvislosti s nádorem ročně umírá téměř 28 000 osob. Počet žijících spoluobčanů, kteří mají nebo v minulosti měli zhoubný nádor, přesáhnul v roce 2005 počet 380 000 osob.
Česká onkologická společnost má podle svého předsedy profesora Jiřího Vorlíčka pro lidi s rakovinou dobrou zprávu - loni poprvé všichni onkologičtí pacienti v Česku, kteří přišli k lékaři, měli stejně kvalitní léčbu jako nemocní ve starých zemích EU. Vorlíček to dnes řekl ČTK. Pro letošní rok je smluvně dohodnut obdobný objem péče a je domluveno, že se o penězích znovu bude jednat v pololetí, pokud by kvůli hospodářské krizi chyběly.
Věnujete-li se pravidelně pohybu, můžete snížit riziko rakoviny tlustého střeva až o čtvrtinu. Potvrdil to nový výzkum, jehož výsledky byly dnes publikovány v odborném časopise British Journal of Cancer.
Letos ve středu 4. února už potřetí proběhl Světový den proti rakovině. K této příležitosti pořádala Liga proti rakovině spolu s Českou lékařskou společností J. E. Purkyně, Českou onkologickou společností ČLS JEP a Společností všeobecného lékařství ČLS JEP sympozium v Lékařském domě v Praze, určené tentokrát nejen lékařům, ale i laikům.
Mnohem více nemocných lidí trpících rakovinou dostalo v loňském roce tu nejmodernější léčbu. Česko totiž přestalo šetřit na nákladných onkologických lécích a stovkám pacientů, kteří by dříve do drahé léčby nebyli zařazeni, mohli lékaři nabídnout tu nejkvalitnější péči. Vloni za drahé léky stát zaplatil šest miliard korun, což je o miliardu víc než předloni.
Česko se zařadilo mezi vyspělé evropské země, které dávají na nákladnou léčbu rakoviny hodně peněz. V loňském roce to bylo podle statistik společnosti IMS Health, která monitoruje farmaceutický trh na celém světě, zhruba o miliardu korun více než v roce 2007. Takový rekordní nárůst onkologové nepamatují za posledních patnáct let.
Výskyt zhoubných onemocnění v české populaci neustále narůstá, proto VZP spustila v červenci 2008 v Jihomoravském kraji projekt s názvem Přijďte včas. Klienti starší 40 let mají možnost čerpat příspěvek VZP ve výši 1 000 Kč na preventivní onkologické vyšetření.
V České republice počet onkologických onemocnění trvale roste. Ročně rakovinu dostane zhruba 70 000 lidí. Podstatné ale je, že na zhoubná onemocnění se umírá méně. 47 procent nemocných se vyléčí. Přesto je rakovina v pomyslném žebříčku úmrtí na druhém místě hned za úmrtím na nemoci srdce a cév.
Výskyt rakoviny stále stoupá, nově rakovinou v ČR onemocní přes 70.000 lidí ročně a umírá na ni zhruba 28.000 lidí, řekl dnes ČTK předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier.
Na onconetu je nyní zachycena aktuální podoba sítě komplexních onkologických center (KOC), hematoonkologických center (HOC) a dětských onkologických center (DOC), tak jak ji stanovilo Ministerstvo zdravotnictví ČR ve své tiskové zprávě z 19.12.2008.
Americká studie přinesla další důkaz, že kouření zvyšuje riziko úmrtí i na jiné typy rakoviny než na rakovinu plic.
Onkologičtí pacienti v různých evropských zemích nemají rovný přístup k protinádorové léčbě: stále závisí na tom, ve které zemi žijí. Tento poznatek přinesla nově vydaná zpráva, která se zabývala dostupností protinádorových léků v Evropě.
Jen třináct z dřívějších osmnácti komplexních onkologických center zůstalo na mapě ČR po auditu ministerstva zdravotnictví. Základní sdělení směrem k pacientům je, že pracoviště, která tímto sítem neprošla, se neruší.
Na začátku roku 2009 byla interaktivní mapa komplexní onkologické péče rozšířena o přehled hematoonkologických a dětských onkologických center.