Aktuality a zajímavosti z onkologie
Rubriky: Onkologický výzkum | Onkologická prevence | Česká onkologie | Vývoj projektu NOP On-line
Archiv
Rok: 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004
Běhu naděje, jehož účastníci přispívají na výzkum rakoviny, se letos účastnilo téměř 27 000 lidí. Veřejná sbírka vynesla 584 000 korun, šek na tuto částku dostala Česká onkologická společnost, řekla ČTK koordinátorka humanitární sbírky Běh naděje Hana Wichová. Po celé republice se od května do října konalo 101 běhů.
Několik předních britských odborných společností – jmenovitě British Association of Dermatologists, Diabetes UK, Multiple Sclerosis Society, National Heart Forum, National Osteoporosis Society, Primary Care Dermatology Society a Cancer Research UK vydalo společné prohlášení o vitamínu D.
Přestože Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) věnuje dlouhodobě zvýšenou pozornost zdravotně preventivní péči, je stále mnoho lidí, kteří na prevenci svého zdravotního stavu nedbají. Pojišťovna proto v těchto dnech rozesílá dopisy, v nichž vybrané klientky a klienty nabádá k návštěvě praktického lékaře nebo gynekologa. ČPZP je letos jedinou zdravotní pojišťovnou, která adresné výzvy k onkologické preventivní prohlídce posílá.
Pravidelné užívání malých dávek aspirinu podstatně omezuje riziko úmrtí na mnoho druhů rakoviny. Vyplývá to ze studie vědců z britské Oxfordské univerzity, kterou dnes zveřejnila odborná revue The Lancet. Podle autorů jsou závěry studie natolik přesvědčivé, že by lidé nad 45 let měli brát aspirin preventivně.
Česká republika patří ve výskytu zhoubných nádorů k nejzatíženějším zemím světa. Budeme-li brát v úvahu všechny novotvary včetně těch méně agresivních, můžeme u nás každý rok očekávat více než 67 000 nově diagnostikovaných pacientů. To představuje enormní zátěž pro české zdravotnictví s řadou vážných společenských i ekonomických důsledků.
Rakovina jasně souvisí s obezitou a s pitím alkoholu. Lidé by se proto měli zejména vyhýbat těmto dvěma rizikovým faktorům a nespoléhat na to, že je před zhoubným nádorem ochrání jen zvýšený příjem ovoce a zeleniny.
V brněnském Masarykově onkologickém ústavu vznikne centrum výzkumu rakoviny za 330 milionů korun. Umožní lékařům pokrok v trendu léčby ušité na míru konkrétnímu pacientovi. Rozšíří také možnosti uplatnění pro mladé vědce. Centrum vznikne díky třísetmilionové evropské dotaci. Její přidělení podepsal ministr školství Josef Dobeš (VV), sdělila v tiskové zprávě Petra Roubíčková z tiskového oddělení ministerstva.
Celosvětově je jedno ze 100 úmrtí způsobeno důsledky pasivního kouření, které každoročně zabíjí více než 600 000 lidí na celém světě. Zhruba 165 000 z těchto úmrtí bohužel připadá na děti. Takové jsou závěry rozsáhlé studie, která bude publikována v nadcházejícím čísle odborného časopisu The Lancet. Hlavní autorkou studie je dr. Annette Prüss-Ustünová ze Světové zdravotnické organizace (WHO), která má sídlo ve švýcarské Ženevě. Jedná se o vůbec první studii, která hodnotí celosvětový dopad pasivního kouření.
Auta si necháváme kontrolovat pravidelně, ale když jde o naše vlastní zdraví, servis zanedbáváme. Připravili jsme pro vás bedekr, co nepodcenit ve třiceti a na co se zaměřit v padesáti, aby zdravotních nehod bylo co nejméně.
Nádorová onemocnění představují velkou hrozbu pro celou českou populaci. Každý třetí obyvatel České republiky je během svého života postižen zhoubným nádorem a každý čtvrtý na něj zemře. Incidence nádorů je kolem 70 000 nemocných ročně, prevalence 450 000 obyvatel.
Pokud by mamografické vyšetření jednou ročně podstupovaly ženy mladší 50 let, v jejichž rodině se vyskytla rakovina prsu, bylo by možné včas odhalit více případů tohoto zhoubného onemocnění a zachránit více životů. Vyplývá to z výsledků britské studie, která byla právě publikována v prestižním odborném časopise The Lancet Oncology.
Pacienti s rakovinou hlavy a krku, kteří nikdy nekouřili, mají po radioterapii mnohem lepší vyhlídky na přežití než ti, kteří po nějakou dobu ve svém životě kouřili. Takové jsou závěry studie, kterou právě publikoval Allen M. Chen se svými kolegy z kalifornského UC Davis Cancer Center.
Rekordman v hodu oštěpem Jan Železný, moderátor Bohumil Klepetko, herec Ivan Trojan a další známí muži nafotili kalendář, který má pomoci boji proti rakovině. Chtějí jím upozornit na prevenci nádorů prostaty a varlat. Muži v kalendáři pózují se svými dětmi.
Riziko vzniku rakoviny prsu v důsledku ozáření při mamografickém vyšetření je jen nepatrné v porovnání s přínosem této metody, která každoročně zachrání mnoho životů. Vyplývá to z nové studie, která již byla publikována on-line a bude zveřejněna v lednovém čísle odborného časopisu Radiology.
Kdyby nejmodernější biologickou léčbu rakoviny dostali v Česku všichni pacienti, kteří ji potřebují, stálo by to přes šest miliard korun. Protože na to stát nemá, dostává ji třikrát méně lidí. Tato čísla zveřejnili onkologové v reakci na obvinění pojišťoven, že by bylo peněz víc, kdyby doktoři neplýtvali.
Česká onkologická společnost ČLS JEP (ČOS) upozorňuje veřejnost a politickou reprezentaci České republiky, že ani v polovině listopadu nejsou ze strany zdravotních pojišťoven podepsány dodatky na rok 2010 ke speciálním smlouvám uzavřeným mezi Komplexními onkologickými centry a plátci péče.
Ženám, které se nechaly naočkovat vakcínou proti lidskému papilomaviru (HPV vakcínou), by možná po zbytek jejich života stačilo podstoupit pouhá dvě screeningová vyšetření na přítomnost HPV, aby byly spolehlivě chráněny před rakovinou děložního čípku. Vychází to z nových výpočtů, jejichž výsledky byly prezentovány na NCRI Cancer Conference v anglickém Liverpoolu.
V moči 90 % dětí žijících v domácnostech, kde alespoň jeden dospělý člověk kouří, byly prokázány karcinogeny, které se běžně nacházejí v tabákovém kouři. Vyplývá to z výsledků výzkumu, které byly prezentovány na 9. konferenci Frontiers in Cancer Prevention Research, kterou každoročně pořádá Americká asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR). Letošní konference se konala ve dnech 7.–10. listopadu 2010 v americké Philadelphii.
Některé nemocnice podle informací dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) zakázaly nabírat nové pacienty s rakovinou. Reagovaly tak na nedávné oznámení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), že jsou vyčerpány peníze na onkologickou léčbu.
Lidstvo nemá radostné vyhlídky: do roku 2030 by měl ve světě trojnásobně stoupnout výskyt nádorových onemocnění. V České republice tomu, podle profesora Luboše Petruželky, přednosty onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, bude stejně. K takovému závěru došli loni lékaři na celosvětovém onkologickém kongresu v USA.
Až u 40 procent nemocných s rakovinou se na předčasném úmrtí podílí podvýživa. Problém nedostatečného příjmu energie a živin se tak netýká jen starých pacientů, ale i mladých. Hlad si nevybírá a zabíjí zevnitř.
Nádory varlat zaujímají u mužů mezi 15 a 35 lety první místo v příčinách úmrtí na nádory. Problémem je, že většina mladých mužů přichází k lékaři pozdě, řekla dnes novinářům primářka kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice v Brně Viera Bajčiová. Informovat o riziku onemocnění má kampaň nazvaná Máš koule?, kterou zaštiťuje Nadační fond dětské onkologie Krtek.
Abychom porozuměli biochemickým procesům stojícím za vznikem rakoviny, je nezbytná komplexní analýza mutací, které se v nádorových buňkách vyskytují. Limitujícím prvkem je ale počet dostupných sekvenačních technologií, které jsou vhodné buď pro malé množství vzorků, nebo genů.
V odborném časopise European Journal of Cancer byly publikovány první výsledky studie EPIC, ze kterých jasně vyplývá vliv některých složek potravy na rakovinu žaludku, tlustého střeva, plic, prsu a prostaty.
Osm typů lidského papilomaviru (HPV) – genotypy 16, 18, 45, 33, 31, 52, 58, a 35 – je zodpovědných za 90 % všech případů rakoviny děložního hrdla na celém světě, a proto by se na ně měl zaměřit vývoj příštích generací vakcín. Vyplývá to z dosud nejrozsáhlejší studie genotypů HPV, která byla právě publikována v odborném časopise Lancet Oncology.
U mužů byla nalezena souvislost mezi cukrovkou (diabetes mellitus) 2. typu a kolorektálním karcinomem, zatímco u žen diabetiček tato souvislost prokázána nebyla. Vyplývá to z nové studie, která byla právě publikována v říjnovém vydání Gastroenterology, což je oficiální časopis Americké gastroenterologické asociace (American Gastroenterological Association, AGA).
Zdravý životní styl pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny prsu i u žen s rodinnou anamnézou tohoto onemocnění. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu.
Na preventivní prohlídky většina dospělých v ČR zatím moc nedbá. Přestože zdravotní pojišťovny jim hradí prevenci u praktického lékaře jednou za dva roky, chodí na ni jen 15 až 20 procent lidí. A méně než jedno procento je ochotno si prevenci samo zaplatit, řekl ČTK předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.
Ubikvitin D (UBD) by se mohl stát novým prognostickým faktorem, který pomůže předvídat progresi kolorektálního karcinomu a recidivu onemocnění. Vyplývá to z nové studie, která byla právě publikována v odborném časopise British Journal of Cancer.
Kaple doleva, ukazuje v přízemí brněnského Masarykova onkologického ústavu jedna ze směrovek. Na dveřích improvizované nemocniční svatyně pak visí cedule oznamující, že bohoslužby se konají vždy v úterý a ve čtvrtek od čtyř odpoledne. Kdo potřebuje útěchu jindy, může zavolat pastorační asistentce na uvedený mobil.
Američtí lékaři vyvinuli vakcínu, která patrně dokáže prodloužit život lidem s nádorem na mozku. Ukazují to výsledky prvních klinických testů vakcíny na dvou desítkách pacientů. Lékaři ale upozorňují, že pro přesnější zhodnocení účinků léku je nutné ho vyzkoušet ještě v širším měřítku, uvedl dnes zpravodajský server MSNBC. Podle zjištění ČTK testují vakcínu vlastní výroby také Češi.
Ženám, které se pravidelně věnují nějaké tělesné aktivitě, hrozí až o 30 % nižší riziko rakoviny děložní sliznice než těm, které tráví svůj volný čas pasivním způsobem. Tvrdí to nová studie, která byla právě publikována v odborném časopise British Journal of Cancer.
Příbuzní žen, u nichž byl diagnostikován zhoubný nádor prsu před 35. rokem života, mají zvýšené riziko vzniku rakoviny, a to nejen prsu, ale i dalších tkání. Toto konstatování platí pro obě pohlaví a i pro případy, kdy dotyční nejsou nositeli mutace v genech BRCA1 a BRCA2.
Rakovina jater v Česku ročně postihne asi 400 pacientů. Za 30 let se výskyt onemocnění v ČR zvýšil 2,5krát až třikrát. Rakovina jater patří mezi nejčastější nádory na světě. Každoročně je ve světě hlášeno asi 600.000 nově vzniklých zhoubných nádorů jater.
Rok 2010 přinese české onkologii nechtěná historická prvenství – celkem si u svého lékaře špatnou zprávu vyslechne šestasedmdesát tisíc lidí a na nádorová onemocnění zemře sedmadvacet tisíc Čechů. V ČR prodělalo rakovinu nebo se s ní právě léčí téměř půl milionu lidí. Jak se bránit? Hovoříme s profesorem Rostislavem Vyzulou z Kliniky komplexní onkologické péče brněnského Masarykova onkologického ústavu na Žlutém kopci.
Užívání nízkých dávek aspirinu může zabránit vzniku rakoviny tlustého střeva. Naznačují to výsledky nové studie, která byla provedena na skotské University of Edinburgh.
Vědci poprvé prokázali, že depozita vápníku, která jsou v prsech často detekována při screeningových vyšetřeních, by mohla lékařům pomoci v efektivnější diagnostice zhoubného nádoru prsu.
Už téměř deset let česká onkologie buduje databáze monitorující použití nových nákladných léčiv z kategorie tzv. biologické léčby. Spravuje je Institut biostatistiky a analýz brněnské Masarykovy univerzity. Nyní tyto klinické registry obsahují už více než osm tisíc dvě stě záznamů a bez nadsázky se dá říci, že zrají jako víno. Rezerva však zůstává ve využití tohoto unikátního zdroje informací. O významu takového sběru dat z reálné klinické praxe MT hovořila s prof. MUDr. Rostislavem Vyzulou, CSc., přednostou Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně.
Ačkoli úmrtnost na rakovinu v Evropské unii celkově klesá, incidence (výskyt) nádorových onemocnění v období 2002–2008 vzrostla z 2,1 mil. na 2,5 mil. nových případů ročně, což představuje téměř 20% nárůst. Informuje o tom zvláštní vydání časopisu European Journal of Cancer [1], které se zabývá onkologickou prevencí.
Na plavbu za zdravím zve zájemce brněnská Liga proti rakovině a Masarykův onkologický ústav. Zítra na hladinu Brněnské přehrady vypluje parník, na jehož palubě se lidé mohou nechat zdarma vyšetřit. Nebo se jen s odborníky poradit, co mohou víc udělat pro své zdraví.
U mužů s genetickou predispozicí k rakovině prostaty má daleko větší smysl provádět pravidelné krevní testy na zjištění koncentrace prostatického specifického antigenu (PSA) než u zbývající části mužské populace. Vyplývá to z výsledků nové mnohonárodní studie IMPACT.
Tři čtvrtiny onkologických pacientů trpí podvýživou už v době stanovení diagnózy. Onkologové se zabývají podvýživou jen u každého šestého nemocného, přitom správná výživa je klíčem k úspěšné onkologické léčbě, řekl dnes novinářům profesor Zdeněk Zadák z královéhradecké fakultní nemocnice.
Postmenopauzálním ženám, u nichž byla diagnostikována rakovina tlustého střeva, možná hrozí vyšší riziko úmrtí, pokud si ještě před diagnózou nedokázaly udržovat zdravou tělesnou hmotnost. Vyplývá to ze studie, která byla publikována v zářijovém vydání Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, což je oficiální časopis Americké asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR).
Pacienti s rakovinou tlustého střeva, kteří podstoupili chirurgický zákrok a během následné chemoterapeutické léčby užívali multivitamíny (a nepřestali je užívat ani po skončení chemoterapie) nijak nesnížili své riziko recidivy či úmrtí na kolorektální karcinom. Vyplývá to z výsledků studie, kterou uskutečnili vědci z Dana-Farber Cancer Institute v americkém Bostonu.
Nejvíc peněz z květnové sbírky proti rakovině jde na osvětu a preventivní akce. Novinářům to dnes řekla předsedkyně sdružení Liga proti rakovině Praha Michaela Fridrichová. Letos se díky akci Český den proti rakovině vybralo podobně jako loni přes 14,5 milionu korun.
Dlouhodobé užívání léků na posílení kostí – které jsou běžně nasazovány k léčbě osteoporózy – možná zvyšuje riziko vzniku rakoviny jícnu. Vyplývá to z nově publikované studie Oxfordské univerzity.
Rozlučte se s odevzdaností a beznadějí. A dozvěďte se víc o tom, jak se vyrovnat s rakovinou. Takovou pozvánku pro pacienty s onkologickým onemocněním a jejich rodiny i letos připravil tým lektorů pětidenního vzdělávacího kurzu Balance. Už počtrnácté.
V zářijovém čísle odborného časopisu Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, který vydává Americká asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR), byla publikována studie, podle které je zvýšený příjem selenu spojen s nižším rizikem vzniku rakoviny močového měchýře.
Pubertální dívky, v jejichž jídelníčku převládá vysokotučná strava, jsou v dospělosti zřejmě více ohroženy rakovinou prsu. Přitom nezáleží na tom, zda se tyto dívky „propracují“ k nadváze či dokonce obezitě. K takovému závěru došli vědci z americké Michigan State University (MSU).
Vědci ze Salk Institute for Biological Studies publikovali v časopise Nature výsledky výzkumu zaměřeného na mechanismus, kterým adenoviry brání spáchat napadené buňce „sebevraždu“ a získávají tak čas a prostor pro vlastní replikaci. Tento výzkum by mohl přinést zásadní poznatky pro objasnění mechanismu, jakým je v rakovinných buňkách tlumena činnost genů zvaných nádorové supresory (nebo také tumor-supresorové geny) – a možná se tím otevírá i cesta pro nové způsoby cílené protinádorové léčby.
Vědci upozornili na osm příznaků, které si lidé často nedokážou vysvětlit, ale v mnoha případech souvisejí s nádorovým onemocněním.
Tabákové firmy využívají k marketingu svých výrobků webové portály pro sdílení videí (například YouTube), čímž úspěšně obchází zákaz reklamy v klasických médiích a oslovují zejména mladé lidi. Na tento jev upozornila novozélandská studie.
Oficiální žebříčky kvality nemocnic stále neexistují. O nejlepších nemocnicích se ale ví. Týdeník Ekonom vás do nich nasměruje.
Britští vědci z Oxfordské univerzity (University of Oxford) zjistili, že vitamín D může u laboratorně kultivovaných buněk ovlivnit aktivitu více než 200 genů. O některých z těchto genů je z předchozích studií známo, že mají souvislost s některými civilizačními chorobami, jako je například diabetes nebo nádorová onemocnění.
Již delší dobu je známo, že vazba nikotinu na nikotinový acetylcholinový receptor (nAChR) podporuje závislost na kouření. Ze studie tchajwanských vědců, která byla on-line publikována 23. srpna v odborném časopise Journal of the National Cancer Institute, však nově vyplývá, že tato interakce přímo podporuje i růst nádorů prsu
V odborném časopise Journal of the National Cancer Institute byla právě publikována americká studie, která znovu potvrdila domněnku, že některé typy rakoviny prsu se častěji vyskytují u žen, které pravidelně pijí alkohol.
Dva výzkumné týmy z University of California v americkém Davisu učinily významný pokrok k tomu, aby vědci detailně porozuměli vzniku familiárního karcinomu prsu. Američané vůbec poprvé purifikovali protein, který je produkován genem BRCA2, a pomocí tohoto proteinu začali studovat úlohu, jakou zmíněný onkogen hraje při opravách DNA.
Dr. Paul Symonds z Katedry onkologických studií a molekulární medicíny (Department of Cancer Studies and Molecular Medicine) na britské University of Leicester dokázal, že podáním určitého léku v kombinaci s radioterapií lze dosáhnout výrazně lepších výsledků než samotnou radioterapií.
V boji s rakovinou by Česko víc než na drahé léky mělo podle předního českého onkologa Jana Žaloudíka spoléhat na prevenci a časné odhalení zhoubné nemoci. Ročně jí v Česku onemocní 60.000 lidí, zemře na ni 28.000. Onkologové sledují 400.000 pacientů v léčbě nebo po ní. Vážné případy jsou soustředěny do center, běžná léčba je dál ve většině nemocnic.
Experimentální vakcína založená na viru, který způsobuje encefalitidu u divokých zvířat, zřejmě dokáže v některých případech pokročilého stadia rakoviny zablokovat další růst nádoru. Vyplývá to z výzkumu vědců z americké Duke University.
Vědci z univerzity v Göteborgu identifikovali 12 genů, které mohou být spojeny s agresivními nádory prsu. Tento objev může pro pacientky v budoucnu znamenat přesnější prognózy a vhodnější léčebné postupy.
Nová americká studie naznačila, že jeden aspirin denně možná snižuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Britská organizace Cancer Research UK však upozornila, že pravidelné užívání aspirinu může mít závažné vedlejší účinky, a že lidé by neměli tento lék užívat, pokud jim jej nedoporučí jejich ošetřující lékař.
Tým vědců se pokouší vyvinout diagnostickou metodu, která by na principu dechové zkoušky odhalila rakovinu plic, prsu, tlustého střeva a prostaty.
Vědci z britské organizace Cancer Research UK zjistili, že gen označovaný jako POLQ je spojen s osminásobně vyšším rizikem recidivy karcinomu prsu. Výsledky výzkumu byly publikovány v odborném časopise OncoTarget. Autoři studie se domnívají, že kdyby byly k dispozici léky, které by blokovaly POLQ, dalo by se zabránit recidivě onemocnění a tím prodloužit přežití pacientek.
Nižší účinnost mamografie při detekci nádorů prsu u žen ve věku 40-49 let je podle studie publikované v odborném časopise Journal of the National Cancer Institute primárně dána nižší detekovatelností, nikoliv rychlejším růstem nádoru.
Tým britských vědců odhalil nový prediktivní marker, který by mohl pomáhat lékařům s rozhodováním, zda konkrétní pacientce s rakovinou prsu nasadit či nenasadit chemoterapii.
Tři čtvrtiny dospělých Britů souhlasí s úplným zákazem prodejních automatů na cigarety (77 %) a s tím, aby v obchodech nebyly vystavovány tabákové výrobky (73 %). Vyplývá to z průzkumu, který si nechala vypracovat britská organizace Cancer Research UK.
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) zveřejnila novou studii, která poskytuje další důkazy o tom, že profesionálním natěračům zřejmě hrozí vyšší riziko vzniku rakoviny močového měchýře než běžné populaci.
Nová americká studie se zabývala otázkou, zda čisticí prostředky používané v domácnosti mají souvislost s vyšším rizikem vzniku rakoviny prsu. Z nedávno publikovaných výsledků by se mohlo na první pohled zdát, že rakovina prsu více hrozí ženám, které tvrdí, že tyto prostředky v minulosti používaly.
Přes 364 000 lidí se loni v ČR léčilo na pracovištích klinické a radiační onkologie, z nich asi 281 000 se zhoubným či nezhoubným nádorem.
Jak zjistili britští odborníci, očkování proti rakovině děložního hrdla může zabránit ještě více případům tohoto onemocnění, než se původně předpokládalo. Studie vědců z Health Protection Agency (HPA), University of Manchester a Manchester Royal Infirmary odhaduje, že očkování může snížit počet případů zhoubné nemoci ve Velké Británii každý rok z 3000 na necelých 700.
Britští vědci zjistili, že tomu, kdo v dětství přežil rakovinu, hrozí po více než 25 letech od prvotního onemocnění zvýšené riziko úmrtí na jinou formu rakoviny, na kardiovaskulární či cerebrovaskulární onemocnění.
V odborném časopise Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, který vydává Americká asociace pro výzkum rakoviny (AACR) byla zveřejněna zpráva, podle níž potravinové doplňky vyrobené z rybího tuku možná hrají roli v prevenci chronických onemocnění.
Test, který se rutinně používá v italském programu kolorektálního screeningu, v letním období zřejmě nedokáže zachytit tolik případů rakoviny tlustého střeva, jako je tomu v zimě.
Britští vědci z Breakthrough Breast Cancer Research Unit na King's College London uskutečnili dvě malé klinické studie zabývající se účinky olaparibu, nového typu experimentálního léku ze skupiny PARP inhibitorů. Obě studie přinesly povzbudivé výsledky, co se týče léčby dědičných forem rakoviny prsu a vaječníků.
Muži, kteří mají ve své genetické výbavě zmutovaný gen BRCA2, mají šanci zhruba 1:15, že se u nich do věku 70 let objeví rakovina prsu. Uvádí to největší studie svého druhu, která vyšla v Journal of Medical Genetics.
Nově vyvinutý test by mohl pomoci lékařům určit, které ženy trpí agresivní formou rakoviny prsu v mlékovodech (duktální karcinom in situ, DCIS), zatímco ostatní ženy by nemusely zbytečně podstupovat radioterapii. Vyplývá to ze studie, která byla dnes publikována v odborném časopise British Journal of Cancer.
Kdo má v krvi vyšší hladinu vitamínu B6 a aminokyseliny methioninu, tomu zřejmě hrozí nižší riziko vzniku rakoviny plic. Vyplývá to z nové francouzské studie. Bude však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se objasnilo, zda vyšší hladina těchto živin poskytuje přímou či nepřímou ochranu proti tomuto onemocnění.
Britští vědci testují nový lék, který je založen na přírodním výtažku z mořské houby. Tato látka možná pomůže prodloužit život žen, u nichž byla diagnostikována rakovina prsu v pokročilém stadiu.
Ženám s vysokou hladinou hormonu IGF-I (růstový faktor podobný inzulinu, zkratka z anglického insulin-like growth factor) hrozí vyšší riziko vzniku rakoviny prsu. Vyplývá to ze studie britské organizace Cancer Research UK, která byla právě publikována v odborném častopise Lancet Oncology.
Milovníkům kávy nebo slazených bublinkových nápojů zřejmě nehrozí zvýšené riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, jak vyplývá z rozsáhlé americké studie.
Americký Úřad pro léky a potraviny (US Food and Drug Administration, FDA) schválil novou „onkologickou vakcínu“ pro léčbu mužů s rakovinou prostaty v pokročilém stadiu.
Cigarety v Austrálii se brzy budou muset prodávat v neatraktivních obalech, což má zajistit, aby spotřebitele – a zejména děti – neovlivňovala reklama tabákových koncernů.
Dvě různé studie poukazují na to, že test na přítomnost lidského papilomaviru (HPV) by se dal rutinně využívat v národních programech cervikálního screeningu.
Počet nádorových onemocnění u nás neustále narůstá. U rakoviny tlustého střeva patří dokonce České republice smutné první místo. Proto VZP v Jihomoravském kraji realizovala v letech 2008 až 2009 pilotní projekt onkologické prevence s názvem Přijďte včas.
Přes všechny pokroky v onkologii zůstává podle předsedy České onkologické společnosti a ředitele brněnského Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) profesora Jiřího Vorlíčka hlavní v boji s rakovinou prevence a včasné odhalení nádoru. Zdravotní pojišťovny hradí screening rakoviny prsu, čípku děložního a tlustého střeva a prevenci u praktiků. V komerčních programech si platí lidé rozšířenou prevenci sami.
Mladí lidé, kteří pravidelně chodí do solária, mají příznaky závislosti na těchto zařízeních. Vyplývá to z nové americké studie.
Mužům s rakovinou prostaty – obzvláště pak těm, kteří jsou léčeni hormonální terapií – možná hrozí vyšší riziko vzniku krevních sraženin nebo tzv. tromboembolie, což je často život ohrožující stav, kdy se krevní sraženina „utrhne“ a krevním oběhem doputuje na jiné místo v těle, kde ucpe přívod krve. K tomuto poznatku dospěli britští vědci z King's College London.
Komplikovaný název, složitá zkratka. Přesto stojí za zapamatování. Projekt RECAMO neboli Regionální centrum aplikované molekulární onkologie totiž znamená další naději pro nemocné s rakovinou.
Mamografický screening zachraňuje životy, navzdory některým „zbytečně diagnostikovaným“ případům. Jinými slovy – na jednu ženu, u které je „zbytečně diagnostikováno“ nádorové onemocnění prsu (které se však během jejího života neprojeví žádnými příznaky ani nezpůsobí její smrt), připadají dvě ženy, které mamografický screening zachrání před úmrtím na rakovinu prsu. Vyplývá to z celé řady studií – mimo jiné i z té, která byla dnes zveřejněna v odborném časopise Journal of Medical Screening.
Ve Velké Británii během posledních 20 let vzrostl počet nádorů orofaryngu (ústní části hltanu) zhruba o 50 %, jak informoval odborný časopis British Medical Journal. (Pozn. překl.: V ostatních zemích Evropské unie je však situace obdobná, Českou republiku nevyjímaje.)
Ojedinělá publikace vyšla v březnu v nakladatelství Grada. Jde o reprezentativní popis současného stavu i dlouhodobých vývojových trendů české onkologie v nejširším kontextu. Do detailu vypravená publikace opatřená množstvím grafů je napsaná v angličtině a jmenuje se Czech Cancer Care in Numbers.
V 21. století zůstává nejúčinnější metodou boje proti rakovině prevence, a tak již od května 2006 nabízí brněnský Masarykův onkologický ústav Preventivní onkologický program pro každého.
Nová britská studie naznačuje, že test na přítomnost lidského papilomaviru (HPV) – hlavního původce rakoviny děložního čípku – možná nedokáže identifikovat ženy, kterým hrozí riziko vzniku tohoto onemocnění.
Brzy se začne testovat vakcína, která dokáže "zmrazit" růst nádoru Řada objevů českých vědců však zůstává kvůli penězům nevyužita.
Ve výzkumu za světem pokulháváme, soudí Bohuslav Konopásek z Onkologické kliniky VFN v Praze.
Nová americká studie naznačuje, že riziko rakoviny prostaty je možná nižší u mužů, kterým začaly vypadávat vlasy již v mládí. Britská organizace Cancer Research UK však varuje před unáhlenými závěry, neboť výsledky této studie jsou v přímém rozporu s předchozími studiemi. K potvrzení či vyvrácení této případné souvislosti bude zapotřebí dalšího výzkumu.
Z nové nizozemské studie vyplývá, že by bylo možné odhalit více případů infekce lidským papilomavirem (HPV), kdyby byly poskytovány domácí odběrové soupravy ženám, které se nemohou či nechtějí účastnit klasického cervikálního screeningu.
Rodinným stříbrem ČOS a celého českého zdravotnictví nazvala prof. MUDr. Jitka Abrahámová, DrSc., primářka Onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou v Praze, Národní onkologický registr ČR (NOR). Jeho účelem je registrace onkologických onemocnění a periodické sledování jejich dalšího vývoje - tedy shromažďování dat, jejich verifikace, ukládání, ochrana a zpracování.
Mezoteliom je typ rakoviny vyskytující u lidí, kteří byli v dlouhodobém kontaktu s azbestem. Nedávno byla otestována vakcína proti tomuto zákeřnému onemocnění, a výsledky této první klinické studie vypadají slibně.
Lék využívaný běžně při léčbě osteoporózy (onemocnění, při kterém ubývá kostní hmoty a kosti se tak stávají křehčími) možná navíc dokáže o třetinu či více snížit riziko vzniku rakoviny prsu. Vyplývá to z výsledků nového výzkumu, který byl dnes (3.3.2010) publikován v odborném časopise British Journal of Cancer.
Britská organizace Cancer Research UK tento týden zahájila novou klinickou studii zaměřenou na pacienty s rakovinou tlustého střeva, která metastázovala do jater. Cílem této studie je zjistit, zda je nová radioterapeutická metoda účinnější než běžně používaná chemoterapie.
Onkologové v ČR mohli v roce 2009 léčit své pacienty na stejné úrovni jako lékaři v zakládajících zemích EU. Systém financování nákladné onkologické péče respektoval zásady centralizace a peníze byly vždy přesně vázány na léčbu konkrétního pacienta.
Pacienti s rakovinou byli v ČR loni poprvé léčeni stejně jako nemocní v zakládajících zemích EU. Z dat onkologů však zároveň vyplývá, že do center se zdaleka nedostali všichni, kteří by měli. Komplexní onkologická centra neměla finanční limity a stejně tomu bude letos. Zpřísní se však kritéria pro podání biologické léčby. Dostanou ji jen pacienti, jimž prokazatelně pomůže. Novinářům to dnes řekl předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.
Pozměněný způsob, jakým se dělí kmenové buňky ve střevě, by mohl vést ke vzniku zhoubného nádoru. K takovému závěru došla studie, kterou finančně podpořila britská organizace Cancer Research UK.
Nikotin, který se shromažďuje na plochách uvnitř budov dlouho poté, co kuřák típnul svou cigaretu, se přeměňuje v rakovinotvorné chemikálie. Zjistili to američtí vědci, kteří publikovali svou studii v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Komu byla diagnostikována rakovina plic v raném stadiu, může zdvojnásobit svou naději na přežití pěti a více let, pokud zanechá kouření. Tvrdí to britští vědci.
Lidem s vyšším množstvím vitamínu D zřejmě hrozí nižší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Vyplývá to z nové evropské studie.
V odborném časopise British Medical Journal vyšel článek, jehož autoři zdůrazňují potřebu detailnějšího výzkumu dlouhodobých následků užívání elektronických cigaret na zdraví člověka.
Lidé s rakovinou mají v ČR přístup ke stejným metodám léčby i lékům jako pacienti v západní Evropě. V čem však česká onkologie i přes zlepšení posledních let pokulhává, je komunikace. Čeští zdravotníci se dosud nenaučili přikládat komunikaci s pacienty a příbuznými stejný význam jako například jejich kolegové ve Velké Británii. Na tiskové konferenci k 75. výročí založení Masarykova onkologického ústavu v Brně to dnes novinářům řekl ředitel ústavu a předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.
Velká evropská studie vrhla stín pochybnosti na spolehlivost screeningu rakoviny prostaty, neboť vyšlo najevo, že jednomu z osmi mužů, kteří netrpí tímto onemocněním, přesto vychází pozitivní výsledek testu.
Britští vědci odhalili skupinu „škodlivých“ mediátorových RNA či tzv. „chimérických transkriptů“ (anglicky rogue genetic messengers nebo chimeric transcripts), které by se mohly stát pomocníkem v diagnostice rakoviny prsu a tlustého střeva. Tyto transkripty jsou produkovány úseky DNA, které jsou v angličtině označovány jako junk DNA (volně bychom mohli přeložit jako „zbytková“ či „odpadová“ DNA), neboť nekódují žádné geny. Výzkum byl nedávno publikován v odborném časopise Genomics.