Aktuality
1. 11. 2024 Jak dát českému onkologickému výzkumu společný hlas. Národní ústav pro výzkum rakoviny propojuje špičkové vědce
Již více než dva roky v Česku funguje Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR), díky němuž získal onkologický výzkum u nás jasnou strukturu. Zatímco v klinické onkologii máme jasně stanovenou síť Komplexních onkologických center, ve výzkumu takováto síť scházela – a to přes to, že výzkum nádorových onemocnění zaujímá přibližně čtvrtinu celého biomedicínského výzkumu v Česku. Čeho se už NÚVR, který je financován z Národního plánu obnovy v programu EXCELES, podařilo dosáhnout a co plánuje dále, představila konference Co přinesly dva roky s Národním ústavem pro výzkum rakoviny.
30. 10. 2024 Světoví odborníci potvrdili vysokou prestiž české dětské onkologie
Na letošním 56. kongresu dětských onkologů, který se uskutečnil v USA ve dnech 17.–20. října za účasti několika tisíc odborníků z celého světa a kde bylo prezentováno 621 sdělení formou přednášek a posterů, zaznělo i 23 speciálních sdělení. Autorem jednoho z nich byl český onkolog prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, Ph.D.
27. 10. 2015 Nádorová onemocnění ve starším věku
Stárnoucí populace se stává aktuálním problémem onkologické péče v rozvinutých zemích. U starších onkologických pacientů je nezbytné přihlížet ke specifikům této populace. Dosud však neexistují standardní léčebná doporučení pro starší populaci, neboť vyšší věkové kategorie nejsou dostatečně zastoupeny v klinických studiích.
I-COP: Informační centrum onkologických pracovišť
Informační a analytická platforma umožňující vyhodnocení komplexních aspektů lékařské péče poskytované zejména onkologickým pacientům.
start projektu: ledna 2012
I-COP je komplexním řešením, které nabízí strukturovanou informační a analytickou podporu centrům koncentrované onkologické péče. Skládá se ze sady nástrojů a analytických služeb, které jsou dostupné partnerskému zdravotnickému zařízení v případě, že se rozhodne aktivně začlenit do projektu I-COP. Tyto nástroje a služby jsou realizovány přímo ve zdravotnickém zařízení nad jeho administrativními a klinickými daty.
I-COP vychází z principu spojení klinických (data Národního onkologického registru) a provozních údajů o pacientech a jejich léčbě ve zdravotnickém zařízení (data odesílaná plátcům zdravotní péče). Přináší tedy zásadně nový pohled na proces stonání a léčby pacientů, kdy umožňuje detailně analyzovat skupiny léčených pacientů a to nejen z pohledu jejich klinického stavu ale současně i z pohledu ekonomicko-administrativního.
I-COP je koncipován jako prostředek pro informační podporu zdravotnických zařízení pečujících o onkologicky nemocné pacienty se zvláštním zaměřením na centra koncentrované onkologické péče.
I-COP umožňuje ekonomické a výkonnostní údaje zdravotnického zařízení vztáhnout k detailnímu klinickému obrazu léčených pacientů a také provést srovnání struktury léčených pacientů s referenčními, očekávanými hodnotami. Dokáže tak kvantifikovat zátěž zdravotnického zařízení onkologicky nemocnými a provést detailní analýzu struktury těchto pacientů včetně analýzy aplikované terapie.
Hlavním cílem řešení I-COP je ve spolupráci s partnerským zdravotnickým zařízením vybudovat informační a analytickou platformu, která umožní vyhodnocení komplexních aspektů lékařské péče o pacienty nemocnice se zvláštním důrazem na onkologicky nemocné pacienty partnerského zdravotnického zařízení.
Výše definované přínosy však nejsou principiálně omezeny jen na onkologickou léčbu, ale v případě zvyšující se dostupnosti strukturovaných klinických dat mohou podobné (samozřejmě vždy specifické) informace přinášet i pro další oblasti léčby pacientů partnerského zdravotnického zařízení.
- Partneři: naprostá většina komplexních onkologických center v ČR (podrobnější informace najdete na www stránkách projektu I-COP)
- Stručný přehled výsledků: podrobnější informace najdete na www stránkách I-COP EDU reporting
Literatura
- Blaha M, Janča D, Klika P, Mužík J, Dušek L. Project I-COP - architecture of software tool for decision support in oncology. Studies in Health Technology and Informatics 2013; 186: 130–134. doi: 10.3233/978-1-61499-240-0-130.