Aktuality
6. 1. 2025 Dušek: Počet záchytu nádorů ve vyšším stadiu je alarmující. Když nic neuděláme, situaci neufinancujeme
Zatímco v předchozích letech Česko v incidenci a mortalitě nádorových onemocnění „vedlo“, dnes je na tom v těchto statistikách mnohem lépe. Horší je to se záchytem onemocnění v pozdějším stádiu, který navzdory probíhajícím screeningům zůstává vysoký. Cenou za to je nízká šance na vyléčení a vysoká ekonomická zátěž. „Jestli něco neuděláme, tak nás čeká situace, kterou nebudeme schopni ufinancovat,“ varoval na 2. ročníku Evropské onkologické konference Zdravotnického deníku ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
23. 12. 2024 Česká onkologická péče ve screeningu dominuje, v primární prevenci pokulhává. Inspirovat nás může řada zemí
Země střední a východní Evropy se potýkají s větším počtem nerovností v poskytování onkologické péče a prevence. Aby se snížila zátěž, kterou rakovina představuje pro jednotlivce, výdaje na zdravotnictví a společnost, měly by země přijmout důraznější opatření. Zatímco v některých oblastech je Česko průkopníkem, v jiných by se mohlo zlepšit. Na Evropské onkologické konferenci Zdravotnického deníku to řekl ředitel Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) profesor Marek Svoboda.
16. 12. 2024 Regionální onkologická centra potřebují rozšíření terapeutických možností
Vytvoření sítě komplexních onkologických center (KOC) bylo svého času vizionářským počinem. Při stoupající prevalenci onkologických pacientů ale není možné, aby byli všichni léčeni a trvale sledováni v KOC.
I-COP: Informační centrum onkologických pracovišť

Informační a analytická platforma umožňující vyhodnocení komplexních aspektů lékařské péče poskytované zejména onkologickým pacientům.
start projektu: ledna 2012
I-COP je komplexním řešením, které nabízí strukturovanou informační a analytickou podporu centrům koncentrované onkologické péče. Skládá se ze sady nástrojů a analytických služeb, které jsou dostupné partnerskému zdravotnickému zařízení v případě, že se rozhodne aktivně začlenit do projektu I-COP. Tyto nástroje a služby jsou realizovány přímo ve zdravotnickém zařízení nad jeho administrativními a klinickými daty.
I-COP vychází z principu spojení klinických (data Národního onkologického registru) a provozních údajů o pacientech a jejich léčbě ve zdravotnickém zařízení (data odesílaná plátcům zdravotní péče). Přináší tedy zásadně nový pohled na proces stonání a léčby pacientů, kdy umožňuje detailně analyzovat skupiny léčených pacientů a to nejen z pohledu jejich klinického stavu ale současně i z pohledu ekonomicko-administrativního.
I-COP je koncipován jako prostředek pro informační podporu zdravotnických zařízení pečujících o onkologicky nemocné pacienty se zvláštním zaměřením na centra koncentrované onkologické péče.
I-COP umožňuje ekonomické a výkonnostní údaje zdravotnického zařízení vztáhnout k detailnímu klinickému obrazu léčených pacientů a také provést srovnání struktury léčených pacientů s referenčními, očekávanými hodnotami. Dokáže tak kvantifikovat zátěž zdravotnického zařízení onkologicky nemocnými a provést detailní analýzu struktury těchto pacientů včetně analýzy aplikované terapie.
Hlavním cílem řešení I-COP je ve spolupráci s partnerským zdravotnickým zařízením vybudovat informační a analytickou platformu, která umožní vyhodnocení komplexních aspektů lékařské péče o pacienty nemocnice se zvláštním důrazem na onkologicky nemocné pacienty partnerského zdravotnického zařízení.
Výše definované přínosy však nejsou principiálně omezeny jen na onkologickou léčbu, ale v případě zvyšující se dostupnosti strukturovaných klinických dat mohou podobné (samozřejmě vždy specifické) informace přinášet i pro další oblasti léčby pacientů partnerského zdravotnického zařízení.
- Partneři: naprostá většina komplexních onkologických center v ČR (podrobnější informace najdete na www stránkách projektu I-COP)
- Stručný přehled výsledků: podrobnější informace najdete na www stránkách I-COP EDU reporting
Literatura
- Blaha M, Janča D, Klika P, Mužík J, Dušek L. Project I-COP - architecture of software tool for decision support in oncology. Studies in Health Technology and Informatics 2013; 186: 130–134. doi: 10.3233/978-1-61499-240-0-130.