Aktuality
6. 1. 2025 Dušek: Počet záchytu nádorů ve vyšším stadiu je alarmující. Když nic neuděláme, situaci neufinancujeme
Zatímco v předchozích letech Česko v incidenci a mortalitě nádorových onemocnění „vedlo“, dnes je na tom v těchto statistikách mnohem lépe. Horší je to se záchytem onemocnění v pozdějším stádiu, který navzdory probíhajícím screeningům zůstává vysoký. Cenou za to je nízká šance na vyléčení a vysoká ekonomická zátěž. „Jestli něco neuděláme, tak nás čeká situace, kterou nebudeme schopni ufinancovat,“ varoval na 2. ročníku Evropské onkologické konference Zdravotnického deníku ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
23. 12. 2024 Česká onkologická péče ve screeningu dominuje, v primární prevenci pokulhává. Inspirovat nás může řada zemí
Země střední a východní Evropy se potýkají s větším počtem nerovností v poskytování onkologické péče a prevence. Aby se snížila zátěž, kterou rakovina představuje pro jednotlivce, výdaje na zdravotnictví a společnost, měly by země přijmout důraznější opatření. Zatímco v některých oblastech je Česko průkopníkem, v jiných by se mohlo zlepšit. Na Evropské onkologické konferenci Zdravotnického deníku to řekl ředitel Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) profesor Marek Svoboda.
16. 12. 2024 Regionální onkologická centra potřebují rozšíření terapeutických možností
Vytvoření sítě komplexních onkologických center (KOC) bylo svého času vizionářským počinem. Při stoupající prevalenci onkologických pacientů ale není možné, aby byli všichni léčeni a trvale sledováni v KOC.
reGISTer

Již ukončený klinický registr, který monitoroval epidemiologii, léčbu a její výsledky u pacientů s gastrointestinálním stromálním tumorem (GIST) v České republice a na Slovensku.
start projektu: května 2006
ukončení projektu: ledna 2019
Základním kritériem pro zahrnutí pacienta do studie byla potvrzená diagnóza GIST, nikoli užívání specifického léku. V registru byli sledováni pacienti léčeni všemi dostupnými léčebnými postupy (chirurgickými i farmakoterapeutickými).
Projekt byl připraven ve spolupráci s koordinátory z výzkumných pracovišť, která mají zkušenosti s diagnostikou a léčbou GIST. V době zahájení projektu byla sbírána jak retrospektivní data (pacienti diagnostikovaní od 1. 1. 2000 do spuštění registru v roce 2006), tak i prospektivní data (pacienti diagnostikovaní od spuštění registru). Později byly zadávány pouze prospektivní údaje.
Primární cíle projektu:
- sběr epidemiologických dat o incidenci GIST v české a slovenské populaci,
- zjištění detailních výsledků klinické a histopatologické diagnostiky, zejména imunofenotypový a genotypový profil,
- hodnocení údajů o léčbě pacientů s GIST (chirurgický zákrok, cílená léčba).
Sekundární cíle projektu:
- analýza přežití pacientů vzhledem ke sledovaným klinickým parametrům,
- vyhodnocení údajů o léčebné odpovědi pacientů.
Další důležité informace:
- Odborný garant: Česká onkologická společnost ČLS JEP
- Odborná garance: prof. MUDr. Roman Kodet, CSc., MUDr. Zdeněk Linke (Česká republika), prof. MUDr. Lukáš Plank, CSc., prim. MUDr. Jozef Šufliarský (Slovensko)
- Podpora: Novartis s.r.o.
- Partneři: 13 onkologických pracovišť v České republice a na Slovensku