Aktuality
6. 1. 2025 Dušek: Počet záchytu nádorů ve vyšším stadiu je alarmující. Když nic neuděláme, situaci neufinancujeme
Zatímco v předchozích letech Česko v incidenci a mortalitě nádorových onemocnění „vedlo“, dnes je na tom v těchto statistikách mnohem lépe. Horší je to se záchytem onemocnění v pozdějším stádiu, který navzdory probíhajícím screeningům zůstává vysoký. Cenou za to je nízká šance na vyléčení a vysoká ekonomická zátěž. „Jestli něco neuděláme, tak nás čeká situace, kterou nebudeme schopni ufinancovat,“ varoval na 2. ročníku Evropské onkologické konference Zdravotnického deníku ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
23. 12. 2024 Česká onkologická péče ve screeningu dominuje, v primární prevenci pokulhává. Inspirovat nás může řada zemí
Země střední a východní Evropy se potýkají s větším počtem nerovností v poskytování onkologické péče a prevence. Aby se snížila zátěž, kterou rakovina představuje pro jednotlivce, výdaje na zdravotnictví a společnost, měly by země přijmout důraznější opatření. Zatímco v některých oblastech je Česko průkopníkem, v jiných by se mohlo zlepšit. Na Evropské onkologické konferenci Zdravotnického deníku to řekl ředitel Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) profesor Marek Svoboda.
16. 12. 2024 Regionální onkologická centra potřebují rozšíření terapeutických možností
Vytvoření sítě komplexních onkologických center (KOC) bylo svého času vizionářským počinem. Při stoupající prevalenci onkologických pacientů ale není možné, aby byli všichni léčeni a trvale sledováni v KOC.
CANCON – European Guide on Quality Improvement in Comprehensive Cancer Control

Česká republika se svým onkologickým informačním systémem byla vybrána jako model budování sítě komplexní onkologické péče (Comprehensive Cancer Care Network, CCCN).
start projektu: února 2014
ukončení projektu: února 2017
Onkologická péče je typickým příkladem multidisciplinární lékařské péče, která vyžaduje integraci a jistý stupeň centralizace, má-li být dosaženo optimálního využití dostupných zdrojů a zároveň optimálních výsledků léčby. Navíc by všem pacientům s určitým typem zhoubného nádoru měla být poskytována onkologické péče podle téhož léčebného protokolu, a to bez ohledu na zdravotnické zařízení, ve kterém bylo onemocnění diagnostikováno.
Šestý Work Package (tzv. „pracovní balíček“, WP6) společné akce EU nazvané CanCon (European Guide on Quality Improvement in Comprehensive Cancer Control) se zaměřuje na koncept sítě komplexní onkologické péče (Comprehensive Cancer Care Network, CCCN). V rámci ideální CCCN sdílí několik regionálních nemocnic své zdroje i populaci pacientů, díky čemuž jednotlivé nemocnice mohou racionálně vytvářet krátkodobé i dlouhodobé plány: plně využívají kvalifikaci jednotlivých odborníků ve svém oboru, ale předcházejí zbytečným a nákladným duplicitám, zejména v přístrojovém vybavení. Takové uspořádání by pacientům zabezpečilo konzistentní onkologickou péči poblíž jejich místa bydliště, která bude zároveň dlouhodobě udržitelná.
V České republice byl již vytvořen pilotní model takové sítě, pokrývající Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj. Tento pilotní model zahrnuje všechny komponenty onkologické péče: od onkologické prevence a organizovaných screeningových programů přes standardní diagnostické a léčebné procedury až k dispenzární péči. Součástí pilotního modelu je i péče zaměřená na vzácné nádory a paliativní péče.
- Stručný přehled výsledků: podrobnější informace (v angličtině) najdete na www stránkách projektu