Aktuality
6. 1. 2025 Dušek: Počet záchytu nádorů ve vyšším stadiu je alarmující. Když nic neuděláme, situaci neufinancujeme
Zatímco v předchozích letech Česko v incidenci a mortalitě nádorových onemocnění „vedlo“, dnes je na tom v těchto statistikách mnohem lépe. Horší je to se záchytem onemocnění v pozdějším stádiu, který navzdory probíhajícím screeningům zůstává vysoký. Cenou za to je nízká šance na vyléčení a vysoká ekonomická zátěž. „Jestli něco neuděláme, tak nás čeká situace, kterou nebudeme schopni ufinancovat,“ varoval na 2. ročníku Evropské onkologické konference Zdravotnického deníku ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
27. 10. 2015 Nádorová onemocnění ve starším věku
Stárnoucí populace se stává aktuálním problémem onkologické péče v rozvinutých zemích. U starších onkologických pacientů je nezbytné přihlížet ke specifikům této populace. Dosud však neexistují standardní léčebná doporučení pro starší populaci, neboť vyšší věkové kategorie nejsou dostatečně zastoupeny v klinických studiích.
4. 5. 2015 Rovnováha mezi centralizací a dostupností onkologické péče – Institut biostatistiky a analýz LF MU buduje evropský model Comprehensive Cancer Care Network
Česká republika se stává důležitým článkem evropských aktivit zaměřených na rozvoj a hodnocení onkologické péče. Mezi ty nejprestižnější patří bezpochyby i Cancer Control Joint Action (CanCon), kde byla ČR se svým onkologickým informačním systémem vybrána jako model budování sítě komplexní onkologické péče (Comprehensive Cancer Care Network, CCCN). Koordinátor této části projektu, prof. Lucio Luzzatto z Istituto Toscano Tumori v Itálii, navštívil 24. dubna 2015 Brno, aby se seznámil nejen s dosavadními výsledky, ale i s onkologickým výzkumem a organizací péče o pacienty se zhoubnými nádory v ČR a v Jihomoravském kraji.
CAR-TOOL
CAR-TOOL - Klinický registr pacientů s hemato-onkologickým onemocněním léčených buněčnou terapii CAR-T (Chimeric Antigen Receptor T-cell)
start projektu: ledna 2021
Cílem projektu je sběr a vyhodnocení údajů z reálné klinické praxe, které mají souvislost s podáním CAR-T buněčné terapie u pacientů s určitými hematologickými malignitami, kteří čelí špatné prognóze onemocnění. Léčba pomocí CAR-T buněk je v současné době indikována u dospělých pacientů s některými typy non-hodgkinova lymfomu, vč. agresivního, relabujícího nebo refrakterního difuzního velkobuněčného B-lymfomu, primárního mediastinálního B-lymfomu, high-grade B-lymfomu, transformovaného folikulárního lymfomu a lymfomu z buněk pláště; a dále u dětských pacientů a pacientů do 25ti let s akutní lymfoblastickou leukémií (B-ALL), kteří nereagují na definovaný počet linií standardní terapie.
Primární cíle
- Hodnocení účinnosti CAR-T buněčné terapie na základě léčebné odpovědi (ORR, CR) a přežití pacientů (OS, PFS).
- Hodnocení výskytu a závažnosti nežádoucích účinků CAR-T buněčné terapie.
- Posouzení vlivu předchozí léčby, komorbidit a stavu onemocnění na parametry hodnocené v cílech 1 a 2.
- Sledování expanze a perzistence CAR-T v periferní krvi pacienta a hodnocení souvislosti s léčebnou odpovědí a toxicitou.
- Sledování vybraných cytokinů po podání CAR-T a hodnocení souvislosti s toxicitou.
Sekundární cíle
- Sledování počtu odléčených pacientů pro přehled o aktuální situaci a diskusi s plátci zdravotní péče.
- Hodnocení poměru rizika a přínosů při posuzování indikace a pro optimalizaci procesu výběru pacientů k léčbě pomocí CAR-T buněčné terapie.
Garantem registru je MUDr. František Folber, Ph.D. (Fakultní nemocnice Brno Interní hematologická a onkologická klinika).
Projektový management zajišťuje Institut biostatistiky a analýz, s.r.o., spin-off společnost Masarykovy univerzity.
Ing. Michal Jetelina, projektový manažer
Ing. Petr Brabec, Ph.D., jednatel