Aktuality
6. 1. 2025 Dušek: Počet záchytu nádorů ve vyšším stadiu je alarmující. Když nic neuděláme, situaci neufinancujeme
Zatímco v předchozích letech Česko v incidenci a mortalitě nádorových onemocnění „vedlo“, dnes je na tom v těchto statistikách mnohem lépe. Horší je to se záchytem onemocnění v pozdějším stádiu, který navzdory probíhajícím screeningům zůstává vysoký. Cenou za to je nízká šance na vyléčení a vysoká ekonomická zátěž. „Jestli něco neuděláme, tak nás čeká situace, kterou nebudeme schopni ufinancovat,“ varoval na 2. ročníku Evropské onkologické konference Zdravotnického deníku ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
27. 10. 2015 Nádorová onemocnění ve starším věku
Stárnoucí populace se stává aktuálním problémem onkologické péče v rozvinutých zemích. U starších onkologických pacientů je nezbytné přihlížet ke specifikům této populace. Dosud však neexistují standardní léčebná doporučení pro starší populaci, neboť vyšší věkové kategorie nejsou dostatečně zastoupeny v klinických studiích.
4. 5. 2015 Rovnováha mezi centralizací a dostupností onkologické péče – Institut biostatistiky a analýz LF MU buduje evropský model Comprehensive Cancer Care Network
Česká republika se stává důležitým článkem evropských aktivit zaměřených na rozvoj a hodnocení onkologické péče. Mezi ty nejprestižnější patří bezpochyby i Cancer Control Joint Action (CanCon), kde byla ČR se svým onkologickým informačním systémem vybrána jako model budování sítě komplexní onkologické péče (Comprehensive Cancer Care Network, CCCN). Koordinátor této části projektu, prof. Lucio Luzzatto z Istituto Toscano Tumori v Itálii, navštívil 24. dubna 2015 Brno, aby se seznámil nejen s dosavadními výsledky, ale i s onkologickým výzkumem a organizací péče o pacienty se zhoubnými nádory v ČR a v Jihomoravském kraji.
Pemetrexed

Klinický registr pacientů s maligním pleurálním mezoteliomem, kteří jsou léčeni pemetrexedem (Alimta®).
start projektu: září 2009
ukončení projektu: července 2011
Projekt je klinický registr zaměřený na sběr dat pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic nebo maligním pleurálním mezoteliomem, kteří jsou léčeni pemetrexedem (Alimta®). Odbornými garanty projektu jsou Česká onkologická společnost ČLS JEP a Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP. Cílem projektu je sledování bezpečnosti a efektivity léčby pemetrexedem, což umožňuje analýzu epidemiologických charakteristik onkologických pacientů a jejich odpovědí na léčbu, modelování vlivu rizikových faktorů na přežití a detailní rozbor nežádoucích účinků. Projekt Pemetrexed je také zařazen v rámci Národního onkologického programu mezi projekty hodnocení a monitoringu výsledků a kvality péče, kde se bude svými výsledky podílet na zlepšení kvality života pacientů s karcinomem plic a mezoteliomem a na racionalizaci nákladů na jejich léčbu.
Projekt byl iniciován na Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity (IBA MU), v současné době pokračuje na univerzitní společnosti Institut biostatistiky a analýz, s.r.o. (IBA s.r.o.).
Poznámka: V červenci 2011 byl ukončen sběr dat do registru Pemetrexed monitorujícího léčbu nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC). Údaje o léčbě pacientů s NSCLC, kteří jsou léčeni pemetrexedem, jsou nyní zadávány do registru Tulung. V rámci projektu Pemetrexed v současné době pokračuje sběr dat do registru monitorující léčbu maligního mezoteliomu pleury (MPM).
- Odborný garant: prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc.
- Partneři: 10 specializovaných pracovišť v České republice